avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata drepturi salariat concediat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata drepturi salariat concediat

Cand trebuie platite drepturile salariale (salariul compensatoriu, zilele de concediu de odihna neefectuate, salariul cuvenit pt. perioada lucrata/preaviz) in cazul unui angajat concediat (cf. art.65, 1, Codul Muncii) - la incetarea efectiva a contractului de munca, adica in ultima zi de preaviz, sau la lichidarea ultimei luni lucrate (ceea ce inseamna luna urmatoare)? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:30, 31 Mai 2011
Inchiderile lunare se fac pina in data de 25 a luni urmatoare:D
Deci la plata llichidari ,in luna urmatoare!!
alina.pene@rai-ria.ro a scris:

Cand trebuie platite drepturile salariale (salariul compensatoriu, zilele de concediu de odihna neefectuate, salariul cuvenit pt. perioada lucrata/preaviz) in cazul unui angajat concediat (cf. art.65, 1, Codul Muncii) - la incetarea efectiva a contractului de munca, adica in ultima zi de preaviz, sau la lichidarea ultimei luni lucrate (ceea ce inseamna luna urmatoare)? Multumesc!


In general, aceste drepturi sunt achitate la plata drepturilor salariale aferente lunii in care a incetat c.i.m. ..in speta, luna urmatoare celei in care a incetat raportul de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restante salariale ab o5czo ab o5czo Societatea la care am lucrat a decis incetarea contractului de munca, conf art.65 al 1 CM., de la 16.01.2009- am primit preaviz in 12.12.2008. De asemenea ... (vezi toată discuția)
Inchidere societate ContSters111252 ContSters111252 Daca inchid o societate comerciala care are un angajat cum trebuie sa procedez pentru a desface contractul de munca al acestuia? Ce documente trebuie sa depun ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neplatit la incetarea contractului de munca gvt gvt in 26.08.13 mi-am depus demisia cu preaviz; miercuri, 18.09.2013, este ultima zi din preaviz; mai am de incasat banii pe 17 zile( din calculul facut de mine) ... (vezi toată discuția)