Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata drepturi salariat concediat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata drepturi salariat concediat

Cand trebuie platite drepturile salariale (salariul compensatoriu, zilele de concediu de odihna neefectuate, salariul cuvenit pt. perioada lucrata/preaviz) in cazul unui angajat concediat (cf. art.65, 1, Codul Muncii) - la incetarea efectiva a contractului de munca, adica in ultima zi de preaviz, sau la lichidarea ultimei luni lucrate (ceea ce inseamna luna urmatoare)? Multumesc!
Inchiderile lunare se fac pina in data de 25 a luni urmatoare:D
Deci la plata llichidari ,in luna urmatoare!!
alina.pene@rai-ria.ro a scris:

Cand trebuie platite drepturile salariale (salariul compensatoriu, zilele de concediu de odihna neefectuate, salariul cuvenit pt. perioada lucrata/preaviz) in cazul unui angajat concediat (cf. art.65, 1, Codul Muncii) - la incetarea efectiva a contractului de munca, adica in ultima zi de preaviz, sau la lichidarea ultimei luni lucrate (ceea ce inseamna luna urmatoare)? Multumesc!

In general, aceste drepturi sunt achitate la plata drepturilor salariale aferente lunii in care a incetat c.i.m. ..in speta, luna urmatoare celei in care a incetat raportul de munca.