Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Putem s-a iesim dintr-o asociatie nonprofit fara a ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Putem s-a iesim dintr-o asociatie nonprofit fara a avea nevoie de lichidator?

Eu impreuna cu inca 2 asociati am infintat o asociatie non profit pt ajutorarea persoanelor bolnave si sarace,acum cei 2 vor pleca in strainatate si vrem s-o inchidem.
Lichidarea am vazut ca o s-a coste o gramada de bani.
Putem s-a ne dam demisile din consiliu director,apoi din calitatea de membri fondatori(Asociatia fara noi nu va mai avea niciun membru)?
Daca raspunsul este "da" procesul verbal cu demisile trebuie dus la judecatorie?
Ps:am incercat sa aduc alti membri ,nu a vrut nimeni deci asta nu este o solutie.
Cititi og26 din 2000 a sociatiilor si fundatiilor, actualizata, la art. 55 alin (1) lit d si alin (2) al aceluiasi articol.
Da. Cei doi sa-si dea demisia si ramaneti doar dumneavoastra. Mergeti la judecatorie, acolo unde ati inregistrat asociatia si vedeti ce acte va trebuie.
george-neagu, moderator
Art. 55 - (1) Asociatia se dizolva de drept prin:
a) împlinirea duratei pentru care a fost constituita;
b) realizarea sau, dupa caz, imposibilitatea realizarii scopului pentru care a fost
constituita, daca în termen de 3 luni de la constatarea unui astfel de fapt nu se
produce schimbarea acestui scop;
c) imposibilitatea constituirii adunarii generale sau a constituirii consiliului director
în conformitate cu statutul asociatiei, daca aceasta situatie dureaza mai mult de
un an de la data la care, potrivit statutului, adunarea generala sau, dupa caz,
consiliul director trebuia constituit;
d) reducerea numarului de asociati sub limita fixata de lege, daca acesta nu a fost
complinit timp de 3 luni.
(2) Constatarea dizolvarii se realizeaza prin hotarârea judecatoriei în a carei
circumscriptie se afla sediul asociatiei, la cererea oricarei persoane interesate.
~ Conținut șters la cerere ~