Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revisal

inteleg ca eu ca inspector de resurse umane trebuie sa ma inregistrez la itm ca si prestator de servicii sau este suficient sa duc numai contractele de prestator?(pana la 1.08.2011)
Continutul art. 2 / 6 din HG 500 / 2011:
" .......de contracte de prestari servicii cu prestatori INREGISTRATI la ITM ...."
De fapt, prestatorii de servicii ( R.U. ) este musai sa fie inreg. la ITM dat fiind ca angajatorii pot incheia contracte cu acestia numai daca sunt inregistrati ; eu asa inteleg din textul HG 500. Deci s-ar putea sa vi se spuna ( cand mergeti cu contractele ) ca trebuie sa figurati in baza lor de date ca sa puteti incheia contracte de prest. servicii ; presupun ca vor sa verifice daca prestatorii respectivi sunt apti pt. a-si desfasura activitatea cf. prev. legale in vigoare ; repet, este o interpretare personala !