Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general penalizari facturi utilitati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

penalizari facturi utilitati

desi ati dezbatut acest subiect ca administrator la o asoc de prop ma confrunt cu un caz cred nemai intilnit.asoc a ramas cu plata restanta la facturi pe o perioada de 6 luni. compania de apa ne percepe penalizari de 15%din factura+0,04%dobinda /zi desi legea214/22iunie2006-legea apa si canal mentioneaza ca penalitatile care se pot percepe sint egale cu dobinzile de intirziere pentru neplata la termen a obligatiilor bugetare .as dori sa-mi spuneti daca acest lucru este legal
Aveti dreptate, in sensul ca art.42 pct. (10) din legea 51/2006 din martie 2006, a serviciilor comunitare de utilitati publice (la care face referire legea 241/ nu 214:)), prevede ca : "Neachitarea facturii de către utilizator în termen de 30 de zile de la data scadenţei atrage penalităţi de întârziere stabilite conform reglementărilor legale în vigoare, după cum urmează:
a)penalităţile se datorează începând cu prima zi după data scadenţei;
b)penalităţile sunt egale cu nivelul dobânzii datorate pentru neplata la termen a obligaţiilor bugetare;
c)valoarea totală a penalităţilor nu va depăşi valoarea facturii şi se constituie în venit al operatorului."
Puteti refuza plata acestor penalitati si plati numai penalitatile legale, formulind si o adresa de comunicare a motivelor catre furnizor.