Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Factura primita dupa 1 an si jumatate de la utilizarea ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Factura primita dupa 1 an si jumatate de la utilizarea serviciului

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca plata unei facturi poate fi refuzata pe motiv ca serviciul utilizat nu a fost facturat la timp? (am primit factura pt un serviciu utilizat acum un an si jumatate.
Va multumesc!
Creanta se stinge prin prescriptie extinctiva (scurgerea timpului) in termenul general de 3 ani.
Prin urmare nu puteti refuza plata.