avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Factura primita dupa 1 an si jumatate de la utilizarea ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Factura primita dupa 1 an si jumatate de la utilizarea serviciului

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca plata unei facturi poate fi refuzata pe motiv ca serviciul utilizat nu a fost facturat la timp? (am primit factura pt un serviciu utilizat acum un an si jumatate.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Vasile Mihaela , Consilier juridic 15:18, 1 Iunie 2011
Creanta se stinge prin prescriptie extinctiva (scurgerea timpului) in termenul general de 3 ani.
Prin urmare nu puteti refuza plata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Creditor-societate recuperari creante stefan2008ro stefan2008ro Buna ziua In 2004 am facut un abonament la [editat] dar nu am vrut sa imi iau nici un telefon, doar abonamentul. Nr care l-am facut abonament a fost cartela ... (vezi toată discuția)
Prescriere debit? Bogdan Popovici Bogdan Popovici am inceput sa primesc niste notificari de plata de la o firma de recuperare debite. Problema e ca debitul e din octombrie 2004. S-a prescris sau nu dreptul de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, Mihai Pop Mihai Pop Ce se intelege prin termenul ,,prescriptie extinctiva,,? Multumesc (vezi toată discuția)