Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii reducere program de munca la 8 ore la 2 ore
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

reducere program de munca la 8 ore la 2 ore

va rog sa ma ajutati. sunt noua in domeniu si as vrea sa stiu ce acte trebuie intocmite privind reducerea timpului de lucru de la 8 ore la 2 ore/zi si ce acte trebuie duse in cazul acesta la itm.
Faceti act aditional la contractul individual de munca. Il faceti in trei exemplare si mergeti cu toate la ITM. Dupa ce va pun parafa, un exemplar ramane la ITM, unul il dati angajatului si unul il pastrati la dosarul personal al angajatului.
Multumesc.Stiam ca trebuie facut act aditional la CIM dar nu stiam daca mai tb dus la ITM.
intocmiti actul aditional in doua exemplare : se modifica timpul de lucru de la 8 ore la 2 ore si salariul brut de la la si trebuie sa modificati in revisal si sa l depuneti online.ATENTIE timpul de lucru poate fi chiar si mai mic de doua ore chiar si o ora pe saptamana depinde de activitate important este sa platiti contributiile , dezavantaj nu puteti sa faceti ore suplimentare.
iubestedariarta, utilizator
multumesc mult.
m_ella2005 a scris:

Faceti act aditional la contractul individual de munca. Il faceti in trei exemplare si mergeti cu toate la ITM. Dupa ce va pun parafa, un exemplar ramane la ITM, unul il dati angajatului si unul il pastrati la dosarul personal al angajatului.

De la 1 ianuarie 2011 nu se mai vizeaza de catre ITM actele aditionale, nici contractele de munca, nici deciziile de incetare.