Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reintegrare dupa concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reintegrare dupa concediu ingrijire copil

Buna ziua, in data de 16iulie 2011 mi se termina concediul de ingrijire copil,firma la care am fost angajata m-a chemat mai repede cu o luna la munca si pe un alt post decat cel avut anterior,mi sa cerut sa fac eu o cerere de reintegrare pe postul care sa creat nou acum doar ca nu prea imi convine deoarece salariul este mult mai mic si nici nu mai dispun de facilitatile avute anterior(masina,tel mobil,bonusuri).Pot refuza acest post ? daca il refuz ce consecinte pot avea? va multumesc
1. Nu sunteti obligata sa reluati activitatea mai repede decat termenul de expirare a CCC decat daca doriti dvs.
2. Pe perioada cat sunteti in CCC aveti CIM suspendat adica dvs. sunteti tot salariata acelui angjator dar nu prestati munca si nu primiti salariu.
3. Cand doriti sa reluati activitatea angajatorul este obligat sa va reprimeasca pe acelasi post prevazut in CIM.
4. Daca postul a fost desfiintat va poate oferi un alt post pe care nu sunteti obligata sa-l acceptati.
5. In aceasta situatie veti fi concediata cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
6. Daca postul nu a fost desfiintat si angajatorul refuza sa va reprimeasca pe postul dvs. atunci sesizati ITM.
marianams70 a scris:

Buna ziua, in data de 16iulie 2011 mi se termina concediul de ingrijire copil,firma la care am fost angajata m-a chemat mai repede cu o luna la munca si pe un alt post decat cel avut anterior,mi sa cerut sa fac eu o cerere de reintegrare pe postul care sa creat nou acum doar ca nu prea imi convine deoarece salariul este mult mai mic si nici nu mai dispun de facilitatile avute anterior(masina,tel mobil,bonusuri).Pot refuza acest post ? daca il refuz ce consecinte pot avea? va multumesc

La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.