Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... TICHETE DE MASA RETROACTIV
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

TICHETE DE MASA RETROACTIV

Buna ziua.
Am doua probleme.
Recent s-a casigat in instanta de catre institutia noastra , citez: "obliga parata...la acordarea tichetelor de masa lunar incepand cu data de ....."
1. As dori sa stiu cum se acorda aceste tichete in situatia in care tiparirea lor la valoarea de atunci nu mai este posibila iar instanta nu a specificat daca se poate acorda contravaloarea lor in bani.
2. In situatia in care se acorda lunar 20 de tichete de masa (L 435/2006), luna are 23 zile lucratoare si salariatul are 5 zile de concediu calculul se face matematic, proportional = [20:23*(23-5)] = 15.6 ~ 16 tichete?
sau conform Normelor Legii 142/1998 art. 11 : un tichet de masa pentru fiecare zi lucrata = 23-5 = 18 tichete?
Tichetul de masa nu este o unitate divizibila. Prin urmare nu vad cum se poate aplica calculul matematic. Nici la primul punct (1.) nici la al doilea (2.).
Ma poate ajuta cineva?
:-/
Tichetele de masa nu se pot compensa in bani si se acorda pentru fiecare zi lucrata din luna respectiva de catre salariat.
Se vor acorda la valoarea actuala tichetele restante, iar calculul facut conform L142/1998 este cel corect.
Multumesc!
Sunt putin surprins.
Din "auzite" majoritatea au acordat contravaloarea acestora in bani.
Sa inteleg ca se acorda fizic tichetele datorita faptului ca sunt "cheltuieli in natura" si nu in bani?
Iar valoarea tichetului este cea actuala pentru ca este deja indexata conform L 142/1998?
As vrea sa stiu aceste detalii pentru a evita intrebarile Curtii de Conturi.
Va multumesc.
ContSters46197, utilizator
ma ocup de comanda si distribuirea lor in unitate de vreo 5 ani.
este foarte clar: se vor acorda incepand cu data de......... nu in suma de .......... deci se refera la tichete nu la suma, da?!
cheltuiala se face acum. ca sa fiti corecti ar trebui sa faceti comanda la valoarea tichetului in luna in care se acorda. eu cred ca se pot tipari si acum valori mai mici, mai mari nu se pot tipari, ia intrebati la firma de tichete, pentru chiar am vazut si la magazin tichete cu valori din urma.... in lege se stabileste valoarea maxima a tichetului de masa , incepand cu sem II....de exemplu, dar angajatorul poate sa dea la valoarea aia, sau sa ramana la valoarea veche.
exact cum s-a scris, se scad zilele in care salariatul nu a fost la lucru din totalul zilelor lucratoare din luna: 23-5=18
namiru a scris:

ma ocup de comanda si distribuirea lor in unitate de vreo 5 ani.
este foarte clar: se vor acorda incepand cu data de......... nu in suma de .......... deci se refera la tichete nu la suma, da?!
cheltuiala se face acum. ca sa fiti corecti ar trebui sa faceti comanda la valoarea tichetului in luna in care se acorda. eu cred ca se pot tipari si acum valori mai mici, mai mari nu se pot tipari, ia intrebati la firma de tichete, pentru chiar am vazut si la magazin tichete cu valori din urma.... in lege se stabileste valoarea maxima a tichetului de masa , incepand cu sem II....de exemplu, dar angajatorul poate sa dea la valoarea aia, sau sa ramana la valoarea veche.
exact cum s-a scris, se scad zilele in care salariatul nu a fost la lucru din totalul zilelor lucratoare din luna: 23-5=18

am aintalnit si eu asemenea situatii si propun sa se tina seama de parere!
Multumesc !