avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitie intacomunitara masina rulata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitie intacomunitara masina rulata

buna ziua,
am nevoie de ajutor pt urmatoarea speta:
- sunt P.F.A. norma de venit, inscris in R.O.I. (am CIF...), cod valid de TVA,inregistrat pe art,153.1 tva intracomunitar, dar neplatitor inca de TVA in romania ;
- vreau sa cumpar o masina second hand din Germania pana in 10.000 euro de la o firma care se ocupa cu vanzare de masini second; aceasta firma are cod valid de TVA.
Intrebarea este: in ce conditii sunt scutit de plata tva? care cod trebuie comunicat furnizorului din Germania C.U.I. sau C.I.F.? pe factura sa apara 0 TVA.
mentionez ca la Finante nu am gasit raspuns.

multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: misaaa , utilizator 10:38, 3 Iunie 2011
In primul rand nu aveti cum sa fiti inscris in ROI dar neplatitor de TVA.

Pasii sunt urmatorii:
- va inregistrati la organul fiscal de unde apartineti ca platitor de TVA, procedura o gasiti aici: [ link extern ]
- dupa ce deveniti platitor de TVA va inscrieti in ROI (Registrul operatorilor intracomunitari) .
cred ca nu am explicat bine:
am completat form.091 si sunt inregistrat in scopuri de TVA pt prestari de servicii care au locul in alt stat membru;
cerere se inregistrare in ROI si declaratie de inregistrare in scop de TVA l-am depus concomitent.
in tara nu desfasor activitate si nu sunt platitor de TVA pt ca nu am depasit plafonul de 35.000 de euro.
ma interesa partea cu achizitia de masina second.
multumesc
Ultima modificare: Vineri, 3 Iunie 2011
misaaa, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regim special masini second hand-declaratii, inregistrari miha1978 miha1978 Buna ziua! Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu un raspuns la o intrebare legata de urmatoarea situatie: Reprezint o firma din Romania neplatitoare de ... (vezi toată discuția)
Achizitie masina germania misaaa misaaa revin din nou cu aceeasi speta: - PFA norma de venit ,prestari servicii intracomunitare, inregistrat in scopuri de TVA si inscris in ROI , am cod valid de ... (vezi toată discuția)
Pfa norma fixa de venit - neplatitor de tva - cod de identificare fiscala??? ipi ipi Buna ziua, Sunt inregistrat ca PFA norma fixa de venit - neplatitor de TVA. Astazi am fost sa ma inregistrez in Registrul Operatorilor ... (vezi toată discuția)