Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitie intacomunitara masina rulata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitie intacomunitara masina rulata

buna ziua,
am nevoie de ajutor pt urmatoarea speta:
- sunt P.F.A. norma de venit, inscris in R.O.I. (am CIF...), cod valid de TVA,inregistrat pe art,153.1 tva intracomunitar, dar neplatitor inca de TVA in romania ;
- vreau sa cumpar o masina second hand din Germania pana in 10.000 euro de la o firma care se ocupa cu vanzare de masini second; aceasta firma are cod valid de TVA.
Intrebarea este: in ce conditii sunt scutit de plata tva? care cod trebuie comunicat furnizorului din Germania C.U.I. sau C.I.F.? pe factura sa apara 0 TVA.
mentionez ca la Finante nu am gasit raspuns.

multumesc anticipat.
In primul rand nu aveti cum sa fiti inscris in ROI dar neplatitor de TVA.

Pasii sunt urmatorii:
- va inregistrati la organul fiscal de unde apartineti ca platitor de TVA, procedura o gasiti aici: [ link extern ]
- dupa ce deveniti platitor de TVA va inscrieti in ROI (Registrul operatorilor intracomunitari) .
cred ca nu am explicat bine:
am completat form.091 si sunt inregistrat in scopuri de TVA pt prestari de servicii care au locul in alt stat membru;
cerere se inregistrare in ROI si declaratie de inregistrare in scop de TVA l-am depus concomitent.
in tara nu desfasor activitate si nu sunt platitor de TVA pt ca nu am depasit plafonul de 35.000 de euro.
ma interesa partea cu achizitia de masina second.
multumesc
misaaa, utilizator