Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie de constructie

Buna ziua,
As dori sa stiu daca exista obligativitea existentei documentatiei tehnice de incalzire si sanitare in cadrul continutului dosatului privind eliberarea autorizatiei de construire in cazul unei case unifamiliale care urmeaza a fi construita. Daca se poate as dori sa imi precizatii legea si art. din lege pe baza careia este necesar sau nu aceasta documentatie.
Va multumesc anticipat
Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii - actualizata la 18.05.2008

Art. 7. - (1) Autorizatia de construire se emite in cel mult 30 de zile de la data inregistrarii cererii, pe baza documentatiei depuse la autoritatile prevazute la art. 4, care va cuprinde:
a) certificatul de urbanism;
b) dovada titlului asupra terenului si/sau constructiilor;
c) proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii;
d) avizele si acordurile legale necesare, stabilite prin certificatul de urbanism;
e) dovada privind achitarea taxelor legale.
LEGEA Nr. 50 din 29 iulie 1991
ANEXA Nr. 1: CONŢINUTUL-CADRU al proiectului pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii
SECŢIUNEA II: Piese desenate
2.3.1.Schemele instalaţiilor
Se prezintă parametrii principali şi schemele funcţionale ale instalaţiilor proiectate.
doina_manuela, utilizator
Proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii trebuie sa contina elementele precizate de Anexa nr. 1 si nu dosarul de autorizare.
Actele care se depun sunt cele prevazute de art.7