avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie de constructie

Buna ziua,
As dori sa stiu daca exista obligativitea existentei documentatiei tehnice de incalzire si sanitare in cadrul continutului dosatului privind eliberarea autorizatiei de construire in cazul unei case unifamiliale care urmeaza a fi construita. Daca se poate as dori sa imi precizatii legea si art. din lege pe baza careia este necesar sau nu aceasta documentatie.
Va multumesc anticipat
Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii - actualizata la 18.05.2008

Art. 7. - (1) Autorizatia de construire se emite in cel mult 30 de zile de la data inregistrarii cererii, pe baza documentatiei depuse la autoritatile prevazute la art. 4, care va cuprinde:
a) certificatul de urbanism;
b) dovada titlului asupra terenului si/sau constructiilor;
c) proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii;
d) avizele si acordurile legale necesare, stabilite prin certificatul de urbanism;
e) dovada privind achitarea taxelor legale.
LEGEA Nr. 50 din 29 iulie 1991
ANEXA Nr. 1: CONŢINUTUL-CADRU al proiectului pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii
SECŢIUNEA II: Piese desenate
2.3.1.Schemele instalaţiilor
Se prezintă parametrii principali şi schemele funcţionale ale instalaţiilor proiectate.
Ultima modificare: Vineri, 3 Iunie 2011
doina_manuela, utilizator
Proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii trebuie sa contina elementele precizate de Anexa nr. 1 si nu dosarul de autorizare.
Actele care se depun sunt cele prevazute de art.7

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avize si autorizatii MdenisaL MdenisaL Buna ziua!imi puteti spune ce avize si autorizatii sunt necesare pentru o cladire de locuinte de serviciu pentru strainii ce lucreaza in Romania. Va multumesc ... (vezi toată discuția)
Contractul de vanzare cumparare noane noane in anul 1996 am cumparat de la socrii cu act de vanzare cumparare un imobil construit in anul 1994 si terenul aferent in suprafata de 300 mp.pe care era ... (vezi toată discuția)
Cerificat urbanism danciobica danciobica O firma X care are un teren pe care a obtinut un certificat de urbanism si mai multe avize in vederea obtinerii autorizatiei de constructie vinde terenul unei ... (vezi toată discuția)