Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cerificat Urbanism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cerificat Urbanism

O firma X care are un teren pe care a obtinut un certificat de urbanism si mai multe avize in vederea obtinerii autorizatiei de constructie vinde terenul unei firme Y. Ce se intampla cu valabilitatea aviizelor si certificatului de urbanism ? Toata lumea spune ca ele raman valabile atata timp cat firma Y, noua proprietara a terenului, continua proiectul inceput de firma X si respecta intocmai cerintele din avize si certificatul de urbanism; dar in acelasi timp nimeni nu-mi da baza legala... Merci.
Baza legala :
Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii republicata, modificata

Va sunt utile urmatoarele prevederi:
Art. 7
(1) Autorizatia de construire se emite in cel mult 30 de zile de la data inregistrarii cererii, pe baza documentatiei depuse la autoritatile prevazute la art. 4, care va cuprinde:
a) certificatul de urbanism;
b) dovada titlului asupra terenului si/sau constructiilor;
c) proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii;
d) avizele si acordurile legale necesare, stabilite prin certificatul de urbanism;
e) dovada privind achitarea taxelor legale.
Art.7
(14) Valabilitatea autorizatiei se mentine in cazul schimbarii investitorului, inaintea finalizarii lucrarilor, cu conditia respectarii prevederilor acesteia si a transcrierii actelor care confera dreptul de construire.