avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cerificat Urbanism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cerificat Urbanism

O firma X care are un teren pe care a obtinut un certificat de urbanism si mai multe avize in vederea obtinerii autorizatiei de constructie vinde terenul unei firme Y. Ce se intampla cu valabilitatea aviizelor si certificatului de urbanism ? Toata lumea spune ca ele raman valabile atata timp cat firma Y, noua proprietara a terenului, continua proiectul inceput de firma X si respecta intocmai cerintele din avize si certificatul de urbanism; dar in acelasi timp nimeni nu-mi da baza legala... Merci.
Cel mai recent răspuns: Avocat FLORENTINA ALBU , Avocat 22:02, 4 August 2008
Baza legala :
Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii republicata, modificata

Va sunt utile urmatoarele prevederi:
Art. 7
(1) Autorizatia de construire se emite in cel mult 30 de zile de la data inregistrarii cererii, pe baza documentatiei depuse la autoritatile prevazute la art. 4, care va cuprinde:
a) certificatul de urbanism;
b) dovada titlului asupra terenului si/sau constructiilor;
c) proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii;
d) avizele si acordurile legale necesare, stabilite prin certificatul de urbanism;
e) dovada privind achitarea taxelor legale.
Art.7
(14) Valabilitatea autorizatiei se mentine in cazul schimbarii investitorului, inaintea finalizarii lucrarilor, cu conditia respectarii prevederilor acesteia si a transcrierii actelor care confera dreptul de construire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Locuinta cumparata fara acte alin-m alin-m Am cumparat in 2009 o casa pentru care proprietarul avea autorizatie de constructie din 2004 neprelungita dar nu si receptie, deci nu era intabulata. In acte ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie madacsy madacsy Buna ziua, As dori sa stiu daca exista obligativitea existentei documentatiei tehnice de incalzire si sanitare in cadrul continutului dosatului privind ... (vezi toată discuția)
Certificat urbanism 44444 44444 CERTIFICATUL DE URBANISM SI AVIZELE AFERENTE SE POT CESIONA? (vezi toată discuția)