Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... CERTIFICAT URBANISM
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

CERTIFICAT URBANISM

CERTIFICATUL DE URBANISM SI AVIZELE AFERENTE SE POT CESIONA?
Teoretic da, se pot cesiona ca acte de sine statatoare.
Totodata, se pot cesiona impreuna cu autorizatia de construire - art 52 al 4 din normele metodologice ale legii 50/1991: In cazul schimbarii investitorului pe parcursul executarii si inaintea finalizarii lucrarilor, potrivit prevederilor art. 7 alin. (14) din Lege, valabilitatea autorizatiei de construire/desfiintare se mentine, cu conditia respectarii in continuare a prevederilor acesteia, precum si a inscrierii in cartea funciara a modificarilor intervenite cu privire la drepturile reale imobiliare. In aceasta situatie, autorizatia impreuna cu celelalte acte - avize, acorduri, documentatii etc. -, care au stat la baza eliberarii acesteia, apartin de drept noului investitor (proprietar) .