Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se poate schimba 'unilateral' Executorul Judecatoresc ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se poate schimba 'unilateral' Executorul Judecatoresc ?

Am o hotarare judecatoreasca investita cu form. exec. pentru drepturi salariale. M-am adresat executorului de un an de zile incheiat. Nu s-a rezolvat nimic si nici nu se intrezaresc perspective...
Am motive intemeiate (dar nu si probe!) sa cred ca acesta nu-si indeplineste corect atributiunile legale - cel putin !...
Asi dori sa stiu daca, cum si in ce conditii pot sa renunt la actualul exec.jud. in favoarea altuia, eventual din alta localitate, poate chiar din alt judet!
multumesc!
imeime, utilizator
aveti posibilitatea sa va alegeti orice executor judecatoresc de pe raza Curtii de Apel care are in subordine Tribunalul care a pronuntat hotarirea pusa in executare. schimbarea/renuntarea la serviciile executorului judecatoresc nu trebuie motivata.
din alta localitate nu puteti pt ca nu are competenta. puteti sa faceti o cerere adresata executorului prin care sa cereti onorariul inapoi pt nepunerea in executare a hotararii judecatoresti. il puteti actiona si in judecata.
imeime a scris:

Am o hotarare judecatoreasca investita cu form. exec. pentru drepturi salariale. M-am adresat executorului de un an de zile incheiat. Nu s-a rezolvat nimic si nici nu se intrezaresc perspective...
Am motive intemeiate (dar nu si probe!) sa cred ca acesta nu-si indeplineste corect atributiunile legale - cel putin !...
Asi dori sa stiu daca, cum si in ce conditii pot sa renunt la actualul exec.jud. in favoarea altuia, eventual din alta localitate, poate chiar din alt judet!
multumesc!

Nu se poate sa apelati la un alt executor judecatoresc decat daca acesta isi desfasoara activitatea in circumscriptia judecatoriei in a carei raza teritoriala urmeaza sa se faca executarea.

Pentru a se angaja raspunderea disciplinara a acestui judecator puteti depune o sesizare la Ministrul Justitiei sau la Colegiul director al Camerei executorilor judecatoresti .
catalin ciobanu a scris:

aveti posibilitatea sa va alegeti orice executor judecatoresc de pe raza Curtii de Apel care are in subordine Tribunalul care a pronuntat hotarirea pusa in executare.

... ok, si care-i procedura? cui ma adresez? cum aflu numele, adresa unui eventual alt executor? de unde obtin aceste informatii?
multumesc!
athe a scris:

din alta localitate nu puteti pt ca nu are competenta. puteti sa faceti o cerere adresata executorului prin care sa cereti onorariul inapoi pt nepunerea in executare a hotararii judecatoresti. il puteti actiona si in judecata.

.. de ce nu se poate din alta parte?... acesta la care sunt e singurul din localitate!... eu nu vreau sa renunt la serviciile unui executor, doresc doar sa-l schimb. daca fac cerere pt return. comision nu e considerat ca am renuntat la serviciile acestuia? daca nu pot apela la alt aexc. din alta localitate, ce fac? raman fara!... in cazul asta cum procedez?
multumesc!