Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Susta lui Base'
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Susta lui Base'

Este adevarat ca in cazul in care al 2-lea mandat al unui presedinte este incomplet acesta poate candida din nou ? Practic pentru a 3-a oara ?
Nu este adevarat, mandatul neincheiat este tot un mandat in sensulul art. 81 alin 4 din Constitutie "Nici o persoană nu poate îndeplini funcţia de Preşedinte al României decât pentru cel mult două mandate.". La Ion Iliescu s-a putut, pentru ca primul mandat (cel inceput in mai 1990) a fost extra-constitutional, Constitutia adoptandu-se in 1991. Or, in cazul reformelor propuse recent de presedintie, aceasta nu ar fi decat o noua modificare a Constitutiei actuale, nu o noua alta asezare constitutionala care sa-si creeze propriile institutii. In concluzie, este exclus.
o sa intrebe "curtea constitutionala" ce si cum... si daca mai poate.
si-o sa mai poata (cu 5 voturi la 4:rolleyes:) ...
in concluzie, el n-ar prea mai vrea, dar daca tot se mai poate, o sa se "supuna" "deciziei" "curtii":stunned:

ContSters123067, utilizator

"Nu am nevoie să mă apere partidul. În cazul în care voi fi suspendat, voi candida şi voi câştiga. Stelele partidului stau ascunse în tranşee şi nu ies să nu cumva să le treacă glonţul pe la ureche. Partidul e apărat public doar de Vişan, din ce am văzut eu", a spus Traian Băsescu pe la sfarsitul lui ianuarie la o oranjada cu parlamentarii PDL.

Eu de atunci am ramas cu un vajait in urechi…

[ link extern ]

se pare ca are totu' la inde(mana)... "precedentu'", "curtea"... si multe altele... chiar constitutia insasi...

[ link extern ]
are,are ca face el multe prostii da-l duce capu' cat pe alti 10 din politica. acuma problema apare...sa-ncerce poate, dar sa-l voteze romanii... nu stiu. sau se bazeaza pe milionu' de voturi din Paris via Baconschi ? :P