avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Teatrul romanesc de altadata...
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Teatrul romanesc de altadata...

Haideti sa incercam impreuna sa ne aducem aminte de cele mai frumoase secvente din teatrul romanesc, de marii titani ai scenei noaste artistice. Eu imi aduc aminte cu placere de seara zilei de luni a fiecarei saptamani, cand televiziunea nationala transmitea o piesa de teatru.

Ce spuneti de "Visul unei nopti de iarna " a lui Tudor Musatescu, in interpretarea extraordinara a Rodicai Mandache, Florin Piersic, Marin Moraru. Margareta Pogonat? Am sa postez un prim fragment. Ramane ca Dvs, sa va exprimati opinia daca voi posta si continuarea. Si va astept aici in masura timpului liber pe care il aveti la dispozitie.

[ link extern ]
Poate ca stau eu rau cu memoria, dar parca martea era seara teatrului pe TVR...In acele vremuri atat ni se servea. Asta nu inseamna ca nu imi place sa revad cu placere inregistrari cu monstrii sacri ai teatrului romanesc.
Martea teatru, miercurea telecinemateca ...
Multumesc pentru corectie. Continuarea...

[ link extern ]

[ link extern ]

[ link extern ]

[ link extern ]
Buna seara!
Tin minte ca desi eram destul de mica,simbata seara aveam Teleenciclopedia.Nici macar nu respiram la acea emisiune,atit de mult imi placea.:bow:
Iar piesele de teatru desi erau cu subiect comunist ( in general) din cite-mi amintesc,erau extrem de bune.prin distributia in sine...:">
SILVANAA90 a scris:
Iar piesele de teatru desi erau cu subiect comunist ( in general) din cite-mi amintesc,erau extrem de bune.prin distributia in sine...:">


Silvana, chiar si asa nu trebuie sa negam acea perioada. Face parte din noi.

Continuare " Visul unei nopti de iarna"

[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Cel mai bun actor roman? ContSters176126 ContSters176126 de Toma Caragiu va mai aduceti aminte?de Birlic?etc.,etc, nu stiu daca e potrivit cel mai ,cea mai!multi au fost sau sant buni. (vezi toată discuția)
Ion luca caragiale - viata si opera trope_doi trope_doi Ion Luca Caragiale (n. 30 ianuarie 1852, Haimanale, jud Prahova, azi I. L.Caragiale, jud Dambovita, d. 9 iunie 1912, Berlin) A fost dramaturg, nuvelist, ... (vezi toată discuția)
Muzica & film gi-jane2 gi-jane2 Sunt melodii ce rezista in timp fara filmul care le-a lansat sau filme ajunse celebre si datorita coloanei sonore. Mi-ar placea sa postam aici astfel de ... (vezi toată discuția)