Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PROCEDURA PENALA
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PROCEDURA PENALA

cu ce argumente legale se poate sustine ideea ** expertiza judiciara nu se dispune decat dupa inceperea urmaririi penale**
expertiza judiciara se dispune in procesul penal de catre instanta de judecata sau de organul care efectueaza urmarirea penala, chiar daca expertiza a fost propusa de una din parti;
- fiind dispusa de instanta sau de organul de urmarire penala, indiferent daca din oficiu sau la propunerea uneia din parti (legea nu distinge, deci nici noi nu trebuie sa distingem), expertiza reprezinta un mijloc de proba care se administreaza in vederea desfasurarii procesului penal potrivit principiului statuat in art.3 C.p.p. si anume al aflarii adevarului, principiu pe care statul, prin organele sale abilitate, ca titular al actiunii penale, este obligat sa il puna permanent in practica;
- actul prin care s-a dispus de instanta / organul de urmarire penala efectuarea expertizei reprezinta un act de procedura,
ce se intampla daca expertiza (ex. expertiza tehnica auto) este singurul mijloc de proba care poate sustine inceperea urmaririi penale. In cazul accidentelor rutiere care nu s-au produs ca urmare a incalcarii EVIDENTE a unei reguli de circulatie de catre unul dintre cei implicati, expertiza tehnica auto este singurul instrument care poate declansa procesul penal cu un autor cunoscut.