avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... forme legale pentru colaboarare internationala
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

forme legale pentru colaboarare internationala

buna ziua,
Ma intereseaza care e cea mai simpla/ nonbirocratica modalitate prin care as putea lucra pe baza de proiecte cu cineva din alta tara(in special din UE pentru inceput). Lucrez ca web designer.
Nu am PFA.

-Trebuie sa infiintez PFA pentru a lucra legal?
-Pot sa lucrez pe baza unui cotract de confidentialitate + cedare drepturi de autor si sa declar castigul de pe urma drepturilor de autor?
- Ei propun un contract de barter, dar din cate stiu eu e un schimb de serviciu pe serviciu, nu plata unui serviciu.
Ma intereseaza taxele ce trebuiesc platite, detalii legate de partea de cotabilitate.

multumesc
Ultima modificare: Duminică, 5 Iunie 2011
Echateryna, utilizator

Alte discuții în legătură

Forme legale pentru colaboarare internationala Echateryna Echateryna buna ziua, Ma intereseaza care e cea mai simpla/ nonbirocratica modalitate prin care as putea lucra pe baza de proiecte cu cineva din alta tara. Lucrez ca web ... (vezi toată discuția)
Liber profesionist (freelancer) sau pfa/ii M4x1m_Bogdan M4x1m_Bogdan Buna ziua, Doresc sa stiu care din cele 2 optiuni este mai avantajoasa pentru mine, Liber profesionist sau PFA/II. Eu am cochetat de ceva vreme cu site-urile ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa alexg2014 alexg2014 Buna, Doresc sa imi infiintez un PFA cu activitatea legata de realizare site web, intretinere site-uri web/administrare, promovare site web. Nu voi avea ... (vezi toată discuția)