Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... forme legale pentru colaboarare internationala
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

forme legale pentru colaboarare internationala

buna ziua,
Ma intereseaza care e cea mai simpla/ nonbirocratica modalitate prin care as putea lucra pe baza de proiecte cu cineva din alta tara(in special din UE pentru inceput). Lucrez ca web designer.
Nu am PFA.

-Trebuie sa infiintez PFA pentru a lucra legal?
-Pot sa lucrez pe baza unui cotract de confidentialitate + cedare drepturi de autor si sa declar castigul de pe urma drepturilor de autor?
- Ei propun un contract de barter, dar din cate stiu eu e un schimb de serviciu pe serviciu, nu plata unui serviciu.
Ma intereseaza taxele ce trebuiesc platite, detalii legate de partea de cotabilitate.

multumesc
Echateryna, utilizator