Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubire firma asigurari auto
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubire firma asigurari auto

am avut un eveniment rutier fara vinovatia mea.am primit asigurarea soferului vinovat si am probleme cu firma de asigurare(nu plateste paguba) sub pretextul ca am ITP-ul expirat la masina mea desi eu nu sunt vinovat de producerea accidentului. ce pot sa fac? pe ce se bazeaza cind invoca acest motiv(daca exista temei legal)?
Dar in momentul evenimentului aveati valabil ITP.??
Daca nu, este interpretabil...de catre instanta, nu cred ca ar fi un motiv elogvent sa nu va plateasca daunele suferite, daca masina era functionabila, si nu avea defectiuni.
Cei de la daune se bazeaa pe urmatoarele: art.10 din OUG 195 care prevede ca este interzisa punerea in circulatie a autov. care au ITP-ul expirat, adica nu aveati drept de circulatie.
Neavind drept de circulatie nu aveti dreptul de de a primi despagubirea.
Dar in Ord. 5 al CSA nu se face nici o referire la conditiile tehnice pe care trebuie sa le indeplineasca autov. pagubit, ba mai mult in Cap. II -Riscurile acoperite si excluderile la art. 26, paragraful 2 -alin. 2 se specifica ca se acorda despagubiri pt. accidentele provocate de autov. care nu au respectat obligatiile legale de ordin tehnic cu privire la starea si siguranta vehiculului respectiv.
Adica daca cel care loveste (asiguratul care nu are ITP) beneficiaza de protectia RCA-ului de ce nu si pagubitul?
Faptul ca ati circulat cu ITP-ul expirat este problema politiei si nu a firmei de asigurare atata timp cat politia a gasit vinovat pe celalalt participant la trafic. Faceti o reclamatie la CSA si daca nu rezolvati problema chemati la conciliere asiguratorul si solicitati sa-si motiveze refuzul. Apoi pregatiti-va de instanta in care vi se vor cere pe langa alte documente si raspunsul de la CSA si raspunsul scris de la conciliere. Cautati sa va angajati un avocat specializat pe probleme de daune din asigurari si demarati procesul.
Plata despagubirilor este reglementata prin ordinul CSA, nu de Codul rutier. Faptul ca inspectorul invoca prevederi din Codul rutier pentru justificarea neplatii despagubirii constituie un abuz.
Au intr-adevar dreptul sa refuze plata acestui dosar intr-ucat dvs. nu aveati ITP valabil