avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CIM perioada determinata

Am un contract de munca care expira azi 06.06.2011. Doresc sa-l prelungesc. Se poate inregistra azi in Revisal sau trebuia cu o zi inainte?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:52, 8 Iunie 2011
Atunci in actul aditional pot trece perioada 07.06-31.12.2011? Dar daca fac un contract de munca nou, la perioada determinata imi cere si numarul lunilor, acolo nu pot scrie 6 luni jumate de exemplu. Si acolo este posibil acest lucru?
Da. Dar mai important la acest tip de contract e prima si ultima zi.
Ce perioada maxima poate avea un contract individual de munca pe perioada determinata inclusiv cu prelungiri?
Conform art. 80 alin 5 poate avea maxim 12 luni, iar conform art. 82 alin. 1 poate fi de maxim 36 de luni.

Adica se poate prelungi de 3 ori si atat.
Sa vad daca am inteles. A avut un CIM perioada 06.07-05.10.2010. I-am facut act aditional pe perioada 05.10-04.11. Apoi un alt aditional 05.11.2010-04.12.2010.
A urmat o incetare a CIM la expirarea termenului.
In 06.12.2010 i-am facut alt contract pana in 06.06.2011. Acuma vreau sa ii mai prelungesc pana la 31.12.2011. Este posibil?

De cate ori se poate prelungi un CIM? Sau nu mai pot prelungi?

M-am mai consultat cu o colega si ea mi-a zis k poate avea maxim 3 contract, dar fiecare contract pot sa-l prelungesc pana in plafonul de 12 luni. Toate adunate sa nu depaseasca 36 de luni.

Alte discuții în legătură

Contract pe perioada determinata prelungit inainte de expirare pop berta pop berta Buna ziua, avem un angajat pe perioada determinta pina in 15.11.2011 si pentru obtinerea unei autorizari pe 2 ani e nevoie de prelungirea contratului pe 2 ani. ... (vezi toată discuția)
Lnregistrarea unui cim pe o perioada mai mare de 3 ani, in revisal catalina77 catalina77 Buna ziua. Ma confrunt cu o situatie si nu gasesc rezolvare, de aceea va scriu cu rugamintea de a-mi raspunde: am in derulare un contract care se desfasoara pe ... (vezi toată discuția)
Contractul de munca pe perioada determinata Catalina Lavinia Catalina Lavinia Firma noastra a incheiat contracte de munca pe o perioada determinata de 3 luni. Aceste contracte expira la data de 03.04.2011. Intrucat societatea noastra are ... (vezi toată discuția)