Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CIM perioada determinata

Am un contract de munca care expira azi 06.06.2011. Doresc sa-l prelungesc. Se poate inregistra azi in Revisal sau trebuia cu o zi inainte?
Atunci in actul aditional pot trece perioada 07.06-31.12.2011? Dar daca fac un contract de munca nou, la perioada determinata imi cere si numarul lunilor, acolo nu pot scrie 6 luni jumate de exemplu. Si acolo este posibil acest lucru?
Da. Dar mai important la acest tip de contract e prima si ultima zi.
Ce perioada maxima poate avea un contract individual de munca pe perioada determinata inclusiv cu prelungiri?
Conform art. 80 alin 5 poate avea maxim 12 luni, iar conform art. 82 alin. 1 poate fi de maxim 36 de luni.

Adica se poate prelungi de 3 ori si atat.
Sa vad daca am inteles. A avut un CIM perioada 06.07-05.10.2010. I-am facut act aditional pe perioada 05.10-04.11. Apoi un alt aditional 05.11.2010-04.12.2010.
A urmat o incetare a CIM la expirarea termenului.
In 06.12.2010 i-am facut alt contract pana in 06.06.2011. Acuma vreau sa ii mai prelungesc pana la 31.12.2011. Este posibil?

De cate ori se poate prelungi un CIM? Sau nu mai pot prelungi?

M-am mai consultat cu o colega si ea mi-a zis k poate avea maxim 3 contract, dar fiecare contract pot sa-l prelungesc pana in plafonul de 12 luni. Toate adunate sa nu depaseasca 36 de luni.