Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CATE CONTRACTE DE MUNCA POT AVEA?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CATE CONTRACTE DE MUNCA POT AVEA?

Buna ziua.In acest moment am un contract de munca pe perioada nedeterminata, la program normal de 8 ore/zi.Ma intereseaza sa mai lucrez la inca o societate, dar nu stiu daca mai pot avea CIM, care sa fie programul de lucru etc.Pot sa am inca un contract de munca?Daca da, in ce conditii?Multumesc
Mai puteti avea un contract de munca cu norma intreaga sau contract cu norma redusa. Atentie sa nu se suprapuna perioada orara de lucru.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu mai exista obligativitatea declararii functiei de baza ... art.35 alin.3 C.Mun. care prevedea asa ceva a fost abrogat prin Legea nr.40/2011.
Da, conform Legii 40 nu mai exista obligativitatea declararii functiei de baza..dar conform Codului fiscal, deducerea la salariu se face numai la locul de munca unde este declarat ca fiind functie de baza..Asa e la noi la romani, cu corelarea..legislatiei.

adevarat, maestre freeelis...dar multi contabili inca cer @declararea functiei de baza@...
pacepa_2001, utilizator
pacepa_2001 a scris:

Da, conform Legii 40 nu mai exista obligativitatea declararii functiei de baza..dar conform Codului fiscal, deducerea la salariu se face numai la locul de munca unde este declarat ca fiind functie de baza..Asa e la noi la romani, cu corelarea..legislatiei.

Este o inadvertenta pe care cei de la Ministerul de Finante nu cred ca o s-o corecteze cat de curand .... nemaiexistand obligativitate declararii functiei de baza , atunci se poate presupune ca deducerea persoanala se acorda in cazul tuturor c.i.m. incheiate de o persoana fizica.