Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Au început înscrierile ºi pentru admiterea la SNG
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Au început înscrierile ºi pentru admiterea la SNG

Cei care au studii superioare juridice şi sunt interesaţi să fie grefieri pot citi mai jos detalii despre admiterea la ªcoala Naţională de Grefieri. După cele 6 luni de şcolarizare la SNG sunt repartizaţi în funcţie de medii şi de posturile disponibile în ţară . În cursul şcolii aveţi o bursă, iar după terminarea ei, la angajare, salariul este de circa 1450-1550 ron, iar cu timpul va mai creşte prin adăugarea diverselor sporuri (vechime, documente clasificate...etc.). Cursurile se ţin în aceeaşi clădire unde sunt şi auditorii de justiţie, iar o parte dintre profesori predau şi la INM.
Încă ceva - sunt 120 de posturi scoase la concurs - 80 pentru instanţă şi 40 pentru parchete. Vă recomand să alegeţi parchetele. Celor interesaţi le urez succes!
[ link extern ]
zz-man, utilizator
După cele 6 luni de şcolarizare la SNG sunt repartizaţi în funcţie de medii şi de posturile disponibile în ţară
cred ca cele mai multe locuri vor fi in tara, decat in bucuresti
La repartizarea de anul acesta cam jumătate dintre posturile alocate au fost pentru Bucureşti şi jumătate pentru ţară. Rămâne de văzut cum vor sta lucrurile în primăvara viitoare.
ramane de vazut. trebuie ca in orice situatie, cand sunt examene, liste, hotarari, urmarite orice modificari. mai ales modificarile de ultim moment.
pentru cei cu alte studii superioare ,altele decat juridice, cand se fac inscrierile si cand este examenul?
Posturile de execuţie vacante de personal de specialitate juridică, asimilat, potrivit legii, judecătorilor şi procurorilor, data examenului , tematica si bibliografia sunt anuntate pe site-ul Ministerului de Justitie, www.just.ro - sectiunea posturi vacante.