Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neoperare in carnetul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neoperare in carnetul de munca

Buna ziua,
Va rog sa-mi dati un sfat cu privere la situatia pe care o prezint mai jos:
Sunt angajat la o un SRL cu contract de munca de 6 ani si saptamana trecuta mi-am ridicat carnetul de munca cnf actualei reglementari. Am observat cu stupoare ca in toti acesti 6 ani nu mi-au operat studiile superioare, motivul persoanei de la resurse umane a fost ca ITM-ul a omis sa le opereze , ceea ce nu prea cred , pt ca nu a fost numai o diploma. Parerea mea este ca daca se omitea, se omitea una dar nu toate ... si dupa cum o cunosc pe d-na de la resurse umane , ele nu cred ca au fost depuse la ITM.
Rugamintea mea este sa-mi dati un sfat ref la ce a-si putea face in momentul de fata .... sa merg la ITM pt a fi operate din urma? si daca i-mi puteti spune, acum ca inregistrarile se fac on-line (mentionez ca la firma unde lucrez nu n-i se dau lamuriri referitoare la noile modalitati de operare a contractelor) studiil se pot specifica/ declara in noul program ITM? exista posibilitatea sa aflu daca firma i-mi opereaza toate documentele, cum i-mi pot verifica toate aceste lucrari , contracte ... acte aditionale? mai conteaza studiile superioare in noul mod de operarea al asa zisei "carte de munca" care acum e on-line?

Va multumesc si ma scuzati ca am pus atat de multe intrebari dar la firma chiar nu ne ajutati nimeni .... si nu sunt singura in situatia asta.
Mergeti la ITM la inspectorul la care este arondat angajatorul cu copii de pe diplome si rugati-l sa va inregsitreze in carbetul de munca aceste diplome ... in REVISAL nu se inregistreaza studiile sau cursurile de calificare profesionala.
Cornel Vasile, Consilier juridic
daca acum nu se inregistreaza in revisal se tine totusi undeva evidenta pregatirilor (viitoare)? daca vreodata mi-as schimba locul de munca, de ex, apar undeva studiile / pregatirile? ca inainte erau trecute in cartile de munca.
Dupa 01.01.2011 nu apar nicaieri inregistrate studiile, cursurile de calificare profesionala ....