avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1083 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Raspunderea organelor de conducere
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Raspunderea organelor de conducere

In ce conditii se poate atrage raspunderea organelor de conducere ? Ma intereseza cazurile in afara procedurii insolventei.

Care este termenul de prescriptie pentru atragerea raspunderii organelor de conducere executiva ?

Vorbim aici de un SA in sistem unitar.

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: bossman , utilizator 23:36, 10 Iunie 2011
1.Actiune in raspundere civila delictuala( art 998-1000 alin (1) si (3) coroborat cu art.272-275 din LSC)
2.Actiune in raspundere civila intemeiata pe mandatul comercial( art.1539 si urm. C.civ.,art.374 si urm. C.Com si art.72-73 LSC)
3.Actiune in raspundere a membrilor organelor de conducere fondata pe ideea de gestiune (legea 22/1969)

Succes

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Faliment societate comerciala-raspunderea asociatitor??? bsb1975 bsb1975 In ce conditii lichidatorul unei societatii comerciale intrata in procedura de faliment atrage si raspunderea asociatilor nu doar a administratorilor? (vezi toată discuția)
Consecintele falimentului djohn75 djohn75 As avea si eu nevoie de putin ajutor. In 2007 am infiintat cu un alt prieten o societate comerciala (SRL) care a functionat cam pana in decembrie 2008, ... (vezi toată discuția)
Ajutor gaby_just_gaby71 gaby_just_gaby71 BUNA SEARA, SUNT INTR-0 SITUATIE DIFICILA. AM UN SRL CARE IN URMA UNUI CONTROL AL GARZII FINANCIARE, I-A FOST SUSPENDATA ACTIVITATEA PE 3 ... (vezi toată discuția)