Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Raspunderea organelor de conducere
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Raspunderea organelor de conducere

In ce conditii se poate atrage raspunderea organelor de conducere ? Ma intereseza cazurile in afara procedurii insolventei.

Care este termenul de prescriptie pentru atragerea raspunderii organelor de conducere executiva ?

Vorbim aici de un SA in sistem unitar.

Multumesc !
1.Actiune in raspundere civila delictuala( art 998-1000 alin (1) si (3) coroborat cu art.272-275 din LSC)
2.Actiune in raspundere civila intemeiata pe mandatul comercial( art.1539 si urm. C.civ.,art.374 si urm. C.Com si art.72-73 LSC)
3.Actiune in raspundere a membrilor organelor de conducere fondata pe ideea de gestiune (legea 22/1969)

Succes