Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bunuri inainte de casatorie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bunuri inainte de casatorie?

buna ziua
va deranjez si eu cu o intrebare. Eeu detin un apartament cumparat inaintea casatorie dar am muncit impreuna pentru restaurarea lui , as dori sa stiu daca acest bun se imparte in cazul unui divort si dupa cati ani bunul devine comun?
multumesc anticipat
Codul familiei
Art. 30. - Bunurile dobândite în timpul casatoriei, de oricare dintre soti, sunt, de la data dobândirii lor,
bunuri comune ale sotilor.
Orice conventie contrara este nula.
Calitatea de bun comun nu trebuie sa fie dovedita.
Art. 31. - Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobândite înainte de încheierea casatoriei;
b) bunurile dobândite în timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca
dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
e) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiunii unuia dintre soti;
d) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si
proiectele artistice, proiectele de investitii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnizatia de asigurare sau despagubirea pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si înlocuieste un bun propriu sau bunul în care a trecut aceasta valoare.
Art. 32. - Sotii raspund cu bunurile comune pentru:
a) cheltuielile facute cu administrarea oricaruia dintre bunurile lor comune;
b) obligatiile ce au contractat împreuna;
c) obligatiile contractate de fiecare dintre soti pentru împlinirea nevoilor obisnuite ale casniciei;
Art. 36. - La desfacerea casatoriei, bunurile comune se împart între soti, potrivit învoielii acestora. Daca
sotii nu se învoiesc asupra împartirii bunurilor comune, va hotarî instanta judecatoreasca.
Pentru motive temeinice, bunurile comune, în întregime sau numai o parte dintre ele, se pot împarti prin
hotarâre judecatoreasca si în timpul casatoriei. Bunurile astfel împartite devin bunuri proprii. Bunurile
neîmpartite, precum si cele ce se vor dobândi ulterior, sunt bunuri comune
Bunurile dobandite de fiecare din soti inaintea casatoriei sunt proprii si nu devin veci comune fara un act special in acest sens (de ex. donatie catre celalalt sot). Daca sotul a contribuit la renovare, atunci el nu are decat un drept de creanta de valoarea contribuita, insa nu a dobandit niciun drept asupra apartamentului.