Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

am o speta la care as vrea un raspuns foarte rapid. va multumesc anticipat. in anul 2000, decedeaza x. la data aceea au ramas ca mostenitori sotul supravietuitor si fiul lor. in anul 2004 soția lui x se casatoreste. in prezent ea este casatorita cu w. intrebarea mea este : daca in anul 2011 cand se depun actele la notar sotia supravietuire a lui x din 2000 si actuata sotie a lui w mai are calitate de mostenitoare (sotie supravietuitoare) a defunctului x.
da, il mosteneste, nu ii ia cineva mostenirea pt ca s-a recasatorit. important e, ca dupa decesul sotului sau de atunci, sa fi acceptat expres sau tacit mostenirea.
Calitatea de mostenitor poate fi contestata in instanta.Regula e ca cine nu a acceptat tacit sau expres mostenirea in cele 6 luin de la deces poate fi inlaturat de la mostenire.