Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incompatibilitate: angajat al administratiei publice ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incompatibilitate: angajat al administratiei publice locale si functia de consilier local?

va rog sa imi dati o lamurire in cazul urmator:o persoana este angajat al administratiei publice locale si este in acelasi timp ales consilier local ( este personal contractual)
lucreaza in cadrul pietei - acelasi CUI cu primaria
doresc cadru legal
Functia de consilier local sau consilier judetean este incompatibila cu calitatea de functionar public sau angajat cu contract individual de munca in aparatul propriu al consiliului local respectiv sau in aparatul propriu al consiliului judetean ori al prefecturii din judetul respectiv - art.88 din Legea nr.161/2003.