Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Calitatea de consilier local
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Calitatea de consilier local

Calitatea de consilier local este incompatibilă cu un post contractual din cadrul aparatului de specialitate al primarului?
Legea nr.161/2003
art.88
(1) Funcţia de consilier local sau consilier judeţean este incompatibilă cu:
......
c) calitatea de funcţionar public sau angajat cu contract individual de muncă în aparatul propriu al consiliului local respectiv sau în aparatul propriu al consiliului judeţean ori al prefecturii din judeţul respectiv;
......
Aparatul propriu al unui consiliu local este identic cu aparatul propriu al primarului , si un consilier local poate fi angajat cu contract individual de munca in aparatul de specialitate al primarului in calitate de consilier al primarului ?
Nu poate. Ei na! la cati oameni sunt fara serviciu, d-l primar il vrea taman pe consilierul local ca si consilier personal?