avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Actiune pentru restituire taxa poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Actiune pentru restituire taxa poluare

Am solicitat AFP restituirea taxei auto platita in decembrie 2010.
Raspuns negativ .
Am o nelamurire .Acum la instanta ce trebuie sa cer ?Cate capete de cerere?
Este suficient doar- obligarea pârâtei la restituire
- sau trebuie si anularea chitantei de incasare nelegala a sumei ,
- Solicit instantei sa constate si sa cenzureze refuzul nejustificat de solutionare a cererii de restituire ?
Sau ce altceva mai trebuie solicitat ?
Mentionez ca nu mai ma aflu in termenul de 30 zile pt procedura prealabila .
Este vreo problema asta ?
Cu putin noroc..va aflati in termenul de 30 de zile ...dar nu mai mult de 6 luni...
Solicitati instantei sa constate nelegalitatea taxe, refuzul autoritatii de a va restitui taxa si obligarea acesteia la restituirea taxei calculata nelegal.
Sa inteleg ca nu voi avea probleme prin invocarea de catre AFP a exceptiei de tardivitate ?
Am facut plangerea prealabila prin care am invocat restituirea cf art 117 lit d Cproc fisc .
DAr ce nu inteleg este daca trebuia sa fac cererea catre AFP cf art 7 LEGEA 554/2004 in termen de 30 zile ?
Adica ce articole invoc din legea 554/2004?
cu refuzul de la finante va indreptati la judecatorie, in prima faza veti avea castig de cauza, apoi finantele vor face recurs pt a aduce in fata instantei pe cei de la mediu, daca aveti sansa sa castigati instanta ii obliga pe cei de la mediu sa restituie taxa de poluare prin trezoreriile de la finante.
Buna seara!
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urm situatie:am lucrat o perioada ca PFA si am facut plati mai mari la CAS,as dori sa intru in posesia banilor deoarece am suspendat autorizatia si vreau sa inchid contractul la CAS,dar acestia ma tot amana,nu vor sa-mi dea banii.
Cererti obligarea pârâtelor, în solidar, la restituirea sumei de .......... lei reprezentând taxa pe poluare pentru autovehicule, sumă actualizată cu dobânda legală începând din data depunerii cererii la AFP şi până la data achitării efective

Alte discuții în legătură

Taxa auto titi marina titi marina Va salut, cu stima. Gata. M-am hotarat sa cer inapoi banii dati pentru taxa auto. Am platit la AFP suma de 4246 lei in data de 04 dec 2008, pentru inscrierea ... (vezi toată discuția)
Proces taxa poluare incheiat pe fond rosu gheorghe rosu gheorghe Dupa 2 termene pe fond, astazi a aparut solutia: \"admite actiunea in parte\" Avand in vedere ca s-a cerut: : [b] -restituirea sumei achitate cu titlu de ... (vezi toată discuția)
Mai pot declara recurs daca litigiul a fost solutionat irevocabil? gelu27 gelu27 Am chemat in judecata AFP si DGFP pt taxa auto varianta a II-a, la Tribunal. Am castigat la prima instanta. DGFP-ul a facut recurs care ieri 25.04.2012 a ... (vezi toată discuția)