avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de succesiune

tatal meu a murit acum 6 luni .este indicata sa se faca taxa de succesiune ? mama sta in apartament ,iar eu si fratele meu suntem la casele noastre .daca nu se face ce repercusiuni sunt ?
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 13:18, 8 Iunie 2011
...dupa trecerea 2 ani veti plati o taxa suplimentara de 1% din intreaga masa succesorala...
buna ziua.
in termen de 6 luni de la deces toti succesorii trebuie sa dea o declaratie notariala de acceptare a succesiunii, dupa defunct.
succesiunea se poate dezbate oricand, ulterior daca doriti, cu mentiunea ca in cazul implinirii termenului de 2 ani calculat de la data decesului defunctului, se va plati impozitul aferent.
daca sa presupunem ca, mama dvs. face o declaratie notariala de acceptare a succesiunii iar dvs. cei doi succesori nu dati o astfel de declaratie in termnul legal, mama dvs. daca doreste poate demara procedura de deschidere a succesiunii , devenind unic succesor legal, invocand faptul ca descendentii sunt straini de mostenire prin neacceptarea acesteia in termenul legal.
si legea este de partea dansei, avand in vedere ca dansa si locuieste in imobil .
este o varianta nu inseamna ca neaparat se va intampla asa ;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi de succesiune Doru luyzz Doru luyzz buna ziua . as dori sa ma ajutati intr-o problema .Parinti mei au detinut o casa ,dar acum 10 luni mama mea a murit.Tatal meu solicita ca noi cei 2 copii ... (vezi toată discuția)
Depasire termen dezbatere succesiune ... silsanpat silsanpat buna ziua.. as avea urmatoarele doua cazurri de lamurit cat de cat : 1. ) eu sunt Florea S. , casatorit din februarie 1991 cu Florea Doina (acelasi ... (vezi toată discuția)
Acceptare succesiune Barzote Barzote Buna ziua, Pot deschide singur acceptarea succesiunii la notar fara ca ceilalti mostenitori sa fie prezenti ? Fac acest lucru deoarece ceilalti nu sunt ... (vezi toată discuția)