Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de succesiune

tatal meu a murit acum 6 luni .este indicata sa se faca taxa de succesiune ? mama sta in apartament ,iar eu si fratele meu suntem la casele noastre .daca nu se face ce repercusiuni sunt ?
...dupa trecerea 2 ani veti plati o taxa suplimentara de 1% din intreaga masa succesorala...
buna ziua.
in termen de 6 luni de la deces toti succesorii trebuie sa dea o declaratie notariala de acceptare a succesiunii, dupa defunct.
succesiunea se poate dezbate oricand, ulterior daca doriti, cu mentiunea ca in cazul implinirii termenului de 2 ani calculat de la data decesului defunctului, se va plati impozitul aferent.
daca sa presupunem ca, mama dvs. face o declaratie notariala de acceptare a succesiunii iar dvs. cei doi succesori nu dati o astfel de declaratie in termnul legal, mama dvs. daca doreste poate demara procedura de deschidere a succesiunii , devenind unic succesor legal, invocand faptul ca descendentii sunt straini de mostenire prin neacceptarea acesteia in termenul legal.
si legea este de partea dansei, avand in vedere ca dansa si locuieste in imobil .
este o varianta nu inseamna ca neaparat se va intampla asa ;)