avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul de cotizare necesar pentru a beneficia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul de cotizare necesar pentru a beneficia de pensie de invaliditate

Am varsta de 41 ani, am fost operat de hernie de disc l4-l5, am vechime in munca de 22 ani si 6 luni( din care1 an si 2 luni armata+1 an scoala militara). Ma pot incadra pentru pensionare pe caz de boala? Aceasta boala este prevazuta in categoria bolilor profesionale si a celor care duce la pensionarea susmentionata?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 02:20, 11 Iunie 2011
Ati realizat stagiul necesar pentru a beneficia de pensie de invaliditate, indiferent unde ar fi incadrata hernia de disc. Potrivit art. 73 din Legea nr. 263/2010, persoanele care au varsta cuprinsa intre 41 de ani si 45 de ani la data emiterii deciziei medicale asupra capacitatii de munca trebuie sa fi realizat un stagiu de cotizare de 17 ani.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Iunie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de invaliditate geanina2k geanina2k Va rog sa ma ajutați cu un răspuns -tatăl meu suferă de HTA severa, coxartroza, hernie de disc L3-L4,L4-L5 operata în 10.02.2011. Menționez ca ... (vezi toată discuția)
Pensionare fara vechime in munca scorus69 scorus69 Buna ziua o ruda de a mea este nascut in 1972 si nu are pe cartea de munca decat 5 ani de munca.Acum are probleme mari de sanatate.Poate cumva sa se ... (vezi toată discuția)
Conditii noi pentru pensie de invaliditate 24Ella 24Ella Tatal meu are 52 de ani si 30 de ani de munca. In luna decembrie 2010 a fost diagnosticat cu multiple hernii de disc (in numar de 4) , in care cea mai grava la ... (vezi toată discuția)