Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiul de cotizare necesar pentru a beneficia de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiul de cotizare necesar pentru a beneficia de pensie de invaliditate

Am varsta de 41 ani, am fost operat de hernie de disc l4-l5, am vechime in munca de 22 ani si 6 luni( din care1 an si 2 luni armata+1 an scoala militara). Ma pot incadra pentru pensionare pe caz de boala? Aceasta boala este prevazuta in categoria bolilor profesionale si a celor care duce la pensionarea susmentionata?
Ati realizat stagiul necesar pentru a beneficia de pensie de invaliditate, indiferent unde ar fi incadrata hernia de disc. Potrivit art. 73 din Legea nr. 263/2010, persoanele care au varsta cuprinsa intre 41 de ani si 45 de ani la data emiterii deciziei medicale asupra capacitatii de munca trebuie sa fi realizat un stagiu de cotizare de 17 ani.
Gabriela Pintea, Consilier juridic