Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... repatriere cu copii minori fara acordul mamei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

repatriere cu copii minori fara acordul mamei

trebuie sa ma intorc definitiv in tara cu cei doi copii minori,sotia (si mama lor) nu este de acord, ce trebuie sa fac ? caut un avocat sa ma ajute!
In ce tara va aflati? Care este cetatenia dumneavoastra? Sunteti casatorit legal? Ce relatie aveti cu sotia?
suntem in italia, cetateni romani, casatoriti legal, suntem separati in fapt (eu m.am mutat in alta casa pentru a evita certuri in fata copiilor)
dar cine are tutela copiilor? ambii? sau doar sotia?
suntem doar separati( in sensul ca nu locuim impreuna), niciun proces in curs, eu vreaua sa ma intorc in tara, ea nu, dar nu reusim sa avem un dialog.
Pentru calatoria din Italia in Romania, in cazul in care minorii au pasaport romanesc, nu va trebuie nicun alt document (nu va e necesar acordul mamei).