Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț

Am si eu o intrebare, am o situație f dificilă cu soțul, noi suntem in danemarca de 10 ani , avem 2 copii impreuna, cel mare de 7 ani , cea mica de 1 an si 4 luni , ambii născuți Aici. Relația dintre noi s-a răcit f mult iar acum ceva timp am avut o relație de scurtă durată cu altcineva, am decis să fiu sincera cu el , sa imi cer iertare si sa o luam de la capat. De atunci nu mai am liniște, a băgat divorț aici însă a început cu amenințări la adresa mea, fizice, ca ma lovește, cât și ca imi ia copiii, ca mai bine lasa copiii la statul danez decât cu mine . Ce as putea face in cazul asta? Eu vreau sa ajung in tara caci am băgat si eu divorț acolo, nu ma mai simt protejată,,dar el mi-a ascuns actele copiilor sa nu pot pleca. Dc totusi reușesc să le gasesc si plec , ce repercusiuni poate avea la divorț, imi pot pierde copiii ca am plecat fără să știe el ? Va rog din suflet sa imi răspundeți, sunt disperată!!!
Buna ziua,
Daca ajungeti in tara si divortati nu exista repercursiuni ca ati plecat fara voia lui.
Nu o sa mai puteti pleca din tara fara acordul lui pentru copii dar si asta se poate rezolva.
Copiii au certificate de naştere româneşti? Aveţi grijă, situaţia nu e roză, dacă domiciliul copiilor e înregistrat în Danemarca şi veniţi în Romania, se consideră răpire internţională de copii şi instanţele din Romania nu protejează, în asemenea situaţii, mamele agresate, în definitiv problema este între dvs. şi el, ori un soţ rău poate fi un tată extraordinar şi copiii nu sunt proprietatea dvs. Pe lângă că vă pot fi luaţi copiii şi returnaţi în Danemarca, vă alegeţi şi cu condamnare penală.
nu e o solutie sa va luati copiii si sa fugiti in Romania, va dauneza se considera rapire si e in defavoarea dumneavostra, eu va sfatuiesc sa ai faceti reclamatie sotului ori de cite ori va agreseza , si va bate. chematii politia, asa va , va ajuta la divort sa aveti custodia copiilor doar pentru dumuneavostra chiardaca putetti partaja autoritatea parentala , el va avea un drept de vizita ,
Sigart, utilizator
Va multumesc mult!! O sa incerc

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Daca ajungeti in tara si divortati nu exista repercursiuni ca ati plecat fara voia lui.
Nu o sa mai puteti pleca din tara fara acordul lui pentru copii dar si asta se poate rezolva.

Of, ma speriati, copiii au certificare de naștere si românești sI daneze. Noi nu avem cetățenie Aici , doar copiii pot obtine cetățenie la 18 ani .
Ce pot face? Multumesc
Martonze a scris:

Copiii au certificate de naştere româneşti? Aveţi grijă, situaţia nu e roză, dacă domiciliul copiilor e înregistrat în Danemarca şi veniţi în Romania, se consideră răpire internţională de copii şi instanţele din Romania nu protejează, în asemenea situaţii, mamele agresate, în definitiv problema este între dvs. şi el, ori un soţ rău poate fi un tată extraordinar şi copiii nu sunt proprietatea dvs. Pe lângă că vă pot fi luaţi copiii şi returnaţi în Danemarca, vă alegeţi şi cu condamnare penală.