Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa. Este legal?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa. Este legal?

In cadrul procedurii de insolventa, la cererea creditorului de antrenare a raspunderii personale, prin sentinta tribunalul hotaraste :"Admite actiunea; dispune ca pasivul debitoarei SC ABC SRL in cuantum de 40000 lei sa fie suportat de paratii X si Y" (acociatii SC ABC SRL).
Dupa doua luni, in acelasi dosar, motivat de faptul ca nu exista bunuri in patrimoniul debitorului iar creditorul refuza sa avanseze sume de bani necesare continuarii procedurii, Tribunalul prin sentinta, dispune inchiderea procedurii de insolventa a debitorului, dispune radierea debitorului din registrul comertului, descarca lichidatorul judiciar de orice responsabilitati si dispune notificarea sentintei creditorului si publicarea in BPI.

Intrebare: In aceste conditii debitorul poate fi executat silit pentru suma de 40000 lei stabilita prin prima hotarare? #-o
Stimata doamna,
Sunt doua ( de fapt trei) persoane si implicit patrimonii diferite. Este radiata persoana juridica, falita. Veti urmari silit cei doi asociati pentru recuperarea acelei creante.

Succes!