Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contracte de schimb terenuri intre doi arendasi
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contracte de schimb terenuri intre doi arendasi

In ce caz sunt valabile?Este necesar acordul scris al proprietarului?Daca le inregistreaza secretarul primariei rezulta implicita ca au capatat forma autentica?Va expun urmatorul caz:socitatea A detine in arenda 2 ha teren ,societatea B detine in arenda 3 ha teren agricol,cele doua societati fac un schinb de terenuri printr-un contract de schimb pe care doar il inregisreaza la primarie(schimbul este ptr.1ha).In urmatorul an agricol societatea A nu face plata arendei,propietarii de terenuri notifica primaria ca reziliaza unilateral contractele de arenda cu soc.A,apare societatea C,cu care cei ce si au reziliat contractele cu A inceheie noi contracte de arenda pe care le inregistreaza la primarie in termen legal ,societatea A cultiva ulterior terenul inclusiv cel schimbat cu B.Intrebare:este indreptatita societate C sa recolteze cultura,si de pe care terenuri?
Trebuie sa renegociati si sa faceti alt contract daca preluati terenul unui alt proprietar. De ce vreti sa va complicati inutil? De fapt se incheie alte contracte de arenda cu alti arendasi. Ce bagati Primaria in ghidonareala asta?
george-neagu, moderator