Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva diferit fata de administratie
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva diferit fata de administratie

Buna ziua
Am preluat o societate care a fost suspendata 2 ani si am cerut fisa pe platitor de la administratie.In fisa la tva imi apare de recuperat 10500 iar in balanta de plata 23000. Deconturile corespund cu fisa. Care este rezolvarea pt a aduce soldul in balanta la cel real? Soldul provine din 2005
Solutia "lunga" si cea mai corecta ar fi sa verificati fisa din 2005 de la administratie cu contabilitatea dvs. si sa vedeti exact de unde provine diferenta.

Solutia "scurta" si care se aplica in cazul in care sunteti sigur ca a survenit o eroare in contabilitate si nu in fisa de platitor, ar fi sa treceti pe regularizari in contabilitate diferenta de TVA, astfel incat balanta sa pice cu fisa de platitor. Dar doar daca sunteti sigur ca fisa de la administratia financiara este corecta.