Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

Un PFA romanesc neplatitor de TVA cumpara marfa (haine) din Spania. Unde e indicat sa platesc TVA?

multumesc
1.la achizitii de pana-n 10.000 euro (34.000 lei), se plateste tva in spania.

2.dupa depasirea plafonului, sunteti obligat sa va inregistrati in scopuri tva intracomunitar si sa platiti tva in romania, prin depunerea decontului special de taxa, formular 301.
de asemenea trebuie sa solicitati si inscrierea in ROI si sa depuneti decl. 390Vies.