Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita- poprire
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita- poprire

Buna seara,

Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: am un contract de imprumut care a fost scadent pe data de 31.05.2011. Nu am putut onora termenul, creditorul nu este dispus sa mai astepte si vrea sa inceapa executarea silita, in speta poprire pe conturi. Intrebarea mea este cat dureaza instituirea popririi si care este procedura? Mentionez ca acest contract este autentificat la notariat, constituind din cate am inteles titlu executoriu.

Va multumesc
depinde de judecatoria la care se cere incuviintarea executarii. poate dura intre 3 zile si 1 luna de zile.
Avocatul creditorului mi-a spus ca maine imi vor fi poprite conturile, daca nu restitui suma pana maine dimineata la ora 10. Trebuie sa mearga la executor judecatoresc, apoi acesta la judecatorie...sa ma anunte cu confirmare de primire? Va intreb pentru ca pot restitui suma de bani saptamana viitoare insa nu doreste sa astepte...nu prea stiu cum sa procedez!
daca nu a obtinut incuviintarea executarii nu se poate face nici o poprire. Incuviintarea executarii nu se face cu citarea partilor iar poprirea nu se face cu somarea prealabila a debitorului, deci veti afla de executare abia dupa blocarea banilor.
cam 2-3 saptamani dureaza sa zicem, chiar si in Bucuresti. Ideea e ca daca a depus dosarul la executor vei plati in plus si onorariul executorului si cheltuieli de executare.