Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale neintelegeri grave intre asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

neintelegeri grave intre asociati

Intr-o SRL cu 4 asociati(fiecare 25%) deciziile in AGA sunt aproape imposibil de luat. In aceasta situatie unul dintre asociati a propus celorlalti fie vanzarea partilor sale sociale, fie cumpararea partilor sociale ale altui asociat. In acst sens s-au facut oferte concrete care au fost respinse de catre 3 dintre asociati. Reprezinta aceasta o neintelegere grava intre asociati care ii da dreptul solicitantului sa ceara in instanta lichidarea societatii? Ce sanse de reusita sunt in instanta?
In cazul in care unul dintre asociati doreste sa vanda partile sociale, dar nici ceilalti asociati si nici un tert nu doresc cumpararea acestora se poate cere retragerea prin instanta? Ce presupune aceasta?
Neintelegerile sunt grave daca impiedica functionarea societatii, adica procesul decizional. Ziceti ca hotararile sunt aproape imposibil de luat, deci cred ca sunt sanse sa ceara dizolvarea pe temeiul art. 227.1.e din legea societatilor comerciale:

Art. 227 - (1) Societatea se dizolvă prin:

a) trecerea timpului stabilit pentru durata societăţii;

b) imposibilitatea realizării obiectului de activitate al societăţii sau realizarea acestuia;

c) declararea nulităţii societăţii;

d) hotărârea adunării generale;

e) hotărârea tribunalului, la cererea oricărui asociat, pentru motive temeinice, precum neînţelegerile grave dintre asociaţi, care împiedică funcţionarea societăţii;
Va multumesc pentru raspuns.
Ma interesa din punct de vedere al practicii judiciare ce sunt considerate neintelegeri grave intre asociati.
Ce-mi puteti spune referitor la retragerea din societate?
In practica instantele admit asemenea actiuni, daca se face dovada gravelor neintelegeri. In virtutea dreptului constitutional al liberei asocieri exista si opusul acestuia, retragere dintr-o asociere. Intra pe www.legalis.ro, te loghezi si cauti in practica judiciara spete similare. Exista chiar si o speta identica cu cea pusa in discutie.
Parerea mea este ca gravele neintelegeri exista spre exemplu cand se face dovada existantei unor plangeri penale intre asociati, actiuni civile de contestare a hotararilor AGA, atunci cand vointa unuia/unora dintre asociati nu corespunde sau este chiar contrara vointei sociale (aspecte dovedite prin eventuale acte/fapte de concurenta neloaiala, etc). SRL-ul fiind o societate de persoane, bazata pe increderea si intelegerea reciproca dintre asociati nu poate functiona normal fara acesata incredere reciproca.
Intrebarea este daca prin acele hotarari AGA nu s-au putut lua hotarari obligatorii/necesare functionarii legale a firmei sau au avut alte aspecte pe ordinea de zi, conexe.
In speta de fata cel mai bine este sa ceara retragerea asociatului conform 226 ali.1 lit.c, alin.2,3 din LSC.
Acest text de lege prevede "pentru motive temeinice" si nu neintelegeri grave intre asociati.
Excluderea şi retragerea asociaţilor

Art. 222. - (1) Poate fi exclus din societatea în nume colectiv, în comandită simplă sau cu răspundere limitată:
a) asociatul care, pus în întârziere, nu aduce aportul la care s-a obligat;
b) asociatul cu răspundere nelimitată în stare de faliment sau care a devenit legalmente incapabil;
c) asociatul cu răspundere nelimitată care se amestecă fără drept în administraţie ori contravine dispoziţiilor art. 80 şi 82;
d) asociatul administrator care comite fraudă în dauna societăţii sau se serveşte de semnătura socială sau de capitalul social în folosul lui sau al altora.
(2) Dispoziţiile acestui articol se aplică şi comanditaţilor în societatea în comandită pe acţiuni.
Art. 223. - (1) Excluderea se pronunţă prin hotărâre judecătorească la cererea societăţii sau a oricărui asociat.
(2) Când excluderea se cere de către un asociat, se vor cita societatea şi asociatul pârât.
(3) Ca urmare a excluderii, instanţa judecătorească va dispune, prin aceeaşi hotărâre, şi cu privire la structura participării la capitalul social a celorlalţi asociaţi.
(4) Hotărârea irevocabilă de excludere se va depune, în termen de 15 zile, la oficiul registrului comerţului pentru a fi înscrisă, iar dispozitivul hotărârii se va publica la cererea societăţii în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a.
Art. 224. - (1) Asociatul exclus răspunde de pierderi şi are dreptul la beneficii până în ziua excluderii sale, însă nu va putea cere lichidarea lor până ce acestea nu sunt repartizate conform prevederilor actului constitutiv.
(2) Asociatul exclus nu are dreptul la o parte proporţională din patrimoniul social, ci numai la o sumă de bani care să reprezinte valoarea acesteia.
Art. 225. - (1) Asociatul exclus rămâne obligat faţă de terţi pentru operaţiunile făcute de societate, până în ziua rămânerii definitive a hotărârii de excludere.
(2) Dacă, în momentul excluderii, sunt operaţiuni în curs de executare, asociatul este obligat să suporte consecinţele şi nu-şi va putea retrage partea ce i se cuvine decât după terminarea acelor operaţiuni.
Art. 226. - (1) Asociatul în societatea în nume colectiv, în comandită simplă sau în societatea cu răspundere limitată se poate retrage din societate:
a) în cazurile prevăzute în actul constitutiv;
b) cu acordul tuturor celorlalţi asociaţi;
c) în lipsa unor prevederi în actul constitutiv sau când nu se realizează acordul unanim asociatul se poate retrage pentru motive temeinice, în baza unei hotărâri a tribunalului, supusă numai recursului, în termen de 15 zile de la comunicare.
(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) lit. c), instanţa judecătorească va dispune, prin aceeaşi hotărâre, şi cu privire la structura participării la capitalul social a celorlalţi asociaţi.
(3) Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru părţile sale sociale, se stabilesc prin acordul asociaţilor ori de un expert desemnat de aceştia sau, în caz de neînţelegere, de tribunal.
Art. 226. - (1) Asociatul în societatea în nume colectiv, în comandită simplă sau în societatea cu răspundere limitată se poate retrage din societate:
a) în cazurile prevăzute în actul constitutiv;
b) cu acordul tuturor celorlalţi asociaţi;
c) în lipsa unor prevederi în actul constitutiv sau când nu se realizează acordul unanim asociatul se poate retrage pentru motive temeinice, în baza unei hotărâri a tribunalului, supusă numai recursului, în termen de 15 zile de la comunicare.
(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) lit. c), instanţa judecătorească va dispune, prin aceeaşi hotărâre, şi cu privire la structura participării la capitalul social a celorlalţi asociaţi.
(3) Drepturile asociatului retras, cuvenite pentru părţile sale sociale, se stabilesc prin acordul asociaţilor ori de un expert desemnat de aceştia sau, în caz de neînţelegere, de tribunal.

Va rog sa-mi dati exemple de "motive temeinice" pentru care un asociat se poate retrage fara acordul celorlalti.
Structura participarii la capitalul social nu este stabilita prin actul constitutiv? Ce dispune de fapt instanta?