Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... urgent_insolventa - cale procedurala_ situatie inedita
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

urgent_insolventa - cale procedurala_ situatie inedita

Buna ziua,

am o situatie mai deosebita intr-un dosar de insolventa:

- debitorul a deschis procedura de insolventa(in februarie 2011), iar eu in calitate de creditor aveam o ordonanata de plata din nov 2010, care a ramas irevocabila in urma respingerii cererii in anulare din 11.05.2011
- in urma unei erori materiale (din ordonanata) am fost inscrisa in tabloul preliminar al creantelor cu o suma mai mica decat cea solicitata, sub conditia solutionarii cererii in anulare(art 123 (7)L85/2006)

- am formulat cerere de indreptare a erorii materiale care a fost admisa

- am comunicat-o admin. judiciar(Slobozia) in 30.05 la un numar de fax luat din antetul sau....vazand ca trece timpul si nu primesc niciun raspuns si nici documentele solicitate, iau legatura telefonic cu el, eu fiind din Galati, sa vedem de ce nu raspunde adresei formulate de mine si surpriza, cabintul de insolventa aisi schimbase numarul de fax iar mai mult decat atat, tabelul creantelor ramas definitiv si chiar s-a formulat plan de reorganizare

intrebarea este urmatoarea: de ce cale procedurala dispun pentru a aduce la cunostinta Judecatorului Sindic de: 1 incheierea prin care s-a indreptat eroarea, 2 respingerea cererii in anulare si faptul ca ordonanata a ramas irevocabila si 3 refacerea tabelului de creante

m-am gandit sa fac o contestatie in baza art 75 din lege, dar de fapt eu vreau sa aduc la cunostinta instantei si administratorului ca valoarea creantei s-a modificat, ca initial am solicitat corect, si datorita unor erori si relei credinte a debitorului s-a intarziat si s-a ajuns la invalmaseala asta

sper ca am fost clara in exprimare si va multumesc anticipat pentru raspunsuri
Alina Tabara, Consilier juridic
Te-ai gandit bine trebuie sa promovezi o contestatie pe art.75 alin.1, unde trebuie sa ataci atat cuantumul creantei cat si dreptul de preferinta, dar inainte incunostiinteza-l
pe administratorul judiciar cu privire la situatia de fapt, daca este de buna credinta poate scapi si nu mai taxezi si face un tabel defintiv rectificat.
In primul rand incheierea prin care s-a dispus indreptarea erorii materiale trebuia depusa la dosarul de faliment ca si completare la cererea de admitere a creantei si in al 2 lea rand comunicata lichidatorului !!
- precizarile facute de colegul bossman sunt corecte ... si nu le mai repet
- in plus va sfatuiesc sa cititi planul de reorganizare in concret "programul de plata al creantelor" caci este posibil sa va agitati degeaba ...
da, eu am facut invers, am crezut ca o comunic lichidatorului si e suficient sa faca el modificarile, intre timp am comunicat si instantei adresa cu pricina ( indreptarea erorii materiale )

avand in vedere ca creanta practic s-a dublat, nu ar trebui refacut si programul de plata?!

de asemena, in vederea votarii planului de reorganizare, e de la sine inteles ca nu ma avantajeaza programul initial si ca voi vota impotriva dar cred ca e util ca adunarea Generala a creditorilor sa i-a act de modificarea creantei si implicit a planului
as mai avea o intrebare in legatura cu votul planului de reorganizare

de principiu suntem de acord cu programul de plata insa numai in conditiile in care se va plati suma mai mare solicitata de noi

in scrisoare de vot am mentionat asa: "

va comunica urmatoarele:
votam: “ pentru * “ planul de reorganizare propus de debitoarea ..........SRL.

* sub conditia inregistrarii valorii creantei in tabelul definitiv al creantelor debitoarei SC ............SRL in suma totala de 52 539,44 lei;"

este corect?
Nu puteti sa fiti de acord cu Planul , el cuprinde si programul de plati.
Notificati-l pe adm.judiciar cu privire la urmatoarele aspecte:
1. Sa il sesizeze pe sindic cu problema dvs. conf art.20 alin.1 lit.n)
2.Daca nu inscrie creanta integral, urmeaza sa formulati cerere ptr desfiintarea hotararii adunarii creditorilor unde va fi votat planul
3.Veti antrena raspunderea civila a adm.judiciar pentru diferenta intre creanta dvs. si creanta inscrisa de acesta in tabel

sa ne tii la curent cu speta ta
succes