Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Casare decizie si trimitere spre rejudecare in apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Casare decizie si trimitere spre rejudecare in apel

In caz de rejudecare in apel pe fond, se poate completa cererea de apel la primul termen ?
Va multumesc.
Depinde ce a dispus instanta de control judiciar, daca a casat numai decizia nu prea cred ca se poate completa cererea introductiva de instanta. Cererea introductiva de instanta se poate modifica numai pana la prima zi de infatisare in fata instantei de fond, in apel nu cred ca puteti modifica petitul actiunii, doar puteti solicita eventuale dobanzi de intarziere fara temei a judecatii ,,:(
Daca a fost casata si sentinta instantei de fond si decizia tribunalului ?
La tribunal instanta a casat si a trimis cauza spre rejudecare instantei de fond, intimata a facut recurs la curtea de apel unde a fost casata decizia tribunalului, mentinand casarea primei sentintei si obligand tribunalul ( ca instanta competenta ) sa judece fondul .