Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune in constatare a unui drept de proprietae
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune in constatare a unui drept de proprietae

Exceptia inadmisibilitatii actiunii in constatare poate fi invocata direct in apel, avand in vedere ca eu (reclamantul) am recunoscut dreptul de proprietate al intervenientilor in baza dreptului de accesiune?
Problema invocata de mine este raportata la c/val imobilului ( este construit pe terenul intervenientilor- fostii socrii ) cu banii nostrii ( sotilor).
Exceptia poate fi invocata de catre parat , avand in vedere faptul ca aceasta reprezinta un mijloc de aparare , dar intrebarea este: cine este paratul , daca intervenieti sunt proprietarii terenului???
In acest sens trebuia sa formulati actiune in pretentii impotriva proprietarilor terenului.
Este vb de partaj bunuri comune.
Am precizat ca proprietarii terenului sunt si proprietarii constructiei, in baza dreptului de accesiune, dar cu obligatia de a ne despagubii pe noi sotii ( drept de creanta ).