avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1401 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt din magazin Germania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt din magazin Germania

Un prieten a fost prins in Germania ca a furat dintr-un magazin de haine impreuna cu un alt baiat. Momentan este inchis in Germania, dar nu stiu pentru cat timp, nu am putut lua legatura cu el. Ce pedeapsa primeste acesta ? Va fi expulzat in Romania sau va trebui sa faca inchisoare acolo ?
va dura cateva luni pana sa incepa procesul, procesul in sine nu dureaza mult, il "termina" repede. nu stiu cat ar putea lua, puteti afla mai multe de la avocatul lui
buna ziua ..este prima data cand intru pe forum si nu prea stiu cum se procedeaza p aici ,,am si eu o problema f mare si v as ruga din suflet ma ajutati cu un sfat macar ..sotul meu acum 2 luni a fost prins in germania cu inca alti 2 prieteni furand dintr un magazin , ia dus p toti 3 la politie si in cateva ore le a dat drumu , ei aveau resedinta in germania , le dat drumu si lea spus sa astepte k daca e ceva vreo amenda de venit o sa vina la adresa d acolo , bineinteles k ei au plecat si au venit acasa in romania . acum 3 saptamani era in autocar in drum spre franta si in germania a oprit un filtru d politie si lea luat buletinele la control la toti din autocar si pe el la retinut ,a apucat sa ma sune si sa mi spuna k la luat in germania asta fiind intr o vinere si k o sa i dea drumu luni knd o sa l duca la tribunal si o sa i dea cu suspendare , dar de atunci au trecut 3 sap si eu nu stiu nimic de el , am pus un avocat si tot ce mia spus este k l ar fi bagat pe un asa zis mandat de depou de 21 de zile si k pana atunci nu imi pote spune nimik ...va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat nu stiu c sa zic d avocatu asta ...nu imi spune mai nimic

Singurul lucru pe care il puteti face din Romania este sa telefonati la autoritatile germane (ca bani de platit un avocat german banuiesc ca n-aveti). Pentru asta ar trebui sa cunoasteti ce avocat din oficiu a primit, unde e inchis, ce sectie de politie se ocupa cu asta. Puteti incerca sa intrebati la Politia landului in care a fost prins, ca in general politiile din landuri diferite schimba foarte greu informatii una cu alta (ca asa au vrut americanii sa nu mai poata avea nimeni control total asupra Germaniei).
si eu sunt intr-o situatie asemanatoare,dar alt caz,sotul meu a avut niste probleme la hamburg a fost arestat si eliberat si a venit in tara,in 2009 se intampla asta,ei erau mai multi 4 si doar unul s-a interesat de caz care avea domiciliu in hamburg,vineri pe cand se deplasa spr iesirea din germania a fost oprit de politia vamala,el lucrand pe tir,si a fost controlat la actele masini si marfi,si bineinteles si pe ei(fiind cu colegul lui) si i s-a comunicat ca trebuie sa il retina ca nici ei nu stiu despre ce e vb,el a apucat sa imi spuna ca e mai demult problema si ca luni ii da drumu,angajatorul lui s-a interesat si a zis ca luni il duce la judecator.Intrebarea mea e va fii tinut mult timp inchis sau ii va da drumul pe durata procesului,ca daca va fii inchis bineinteles isi va pierde locul de munca si mentionez ca eu am un copil mic si sunt casnica.Il poate ajuta cumva acest lucru sa fie eliberat cat mai repede.astept sa ma sune maine.
Intre 45 de zile și 6 luni. La proces se da de obicei suspendare

Alte discuții în legătură

Furt si arestare in germania aly234 aly234 buna seara.. va rog din suflet sa mi cititi msajul si sa ma ajutati daca este posibil cu un sfat ..sunt f disperata ..acum 2 luni sotul meu cu inca 2 prieteni ... (vezi toată discuția)
Furt cu valoare redusa in germania Dees Dees Buna ziua , sint speriata. Ieri am fost prinsa intr-un magazin de haine ca am furat in valoare de 24 de euro.. In Germania Mi-e frica tare . Este prima ... (vezi toată discuția)
Furt roxana_love16 roxana_love16 buna va rog din suflet am si eu o intrebare daca puteti sa mi rasp prietenul meu este plecat in germania si a fost prins la furt de electronice incercand sa ia ... (vezi toată discuția)