avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt si arestare in Germania
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt si arestare in Germania

buna seara.. va rog din suflet sa mi cititi msajul si sa ma ajutati daca este posibil cu un sfat ..sunt f disperata ..acum 2 luni sotul meu cu inca 2 prieteni au fost prinsi intr un magazin din germania furand haine , a venit politia si ia luat iau tinut cateva ore si lea dat drumu ei avand resedinta acolo . dupa c lea dat drumu lea spus sa se uite ,ereu la cutia postala k e posibil sa le vina vreo amenda aolo . sotul ,eu si prieteii lui au plecat imediat in tara adica in romania , acum 3 sap era in autocar in drum spre franta , in germania a oprit autocaru un filtru de politie si ia identificat pe toti din autocar iar p sotul meu la retinut , a reusit sa ma s une si mia spus k la luat politia in germania asta fiind intr o vinere si k o sa l tina pana luni si o sa i dea drumu si k e vorba de furtul de acum 2 luni si k politia ia spus sa stea linistit k o sa l duca luni la tribunal si o sa i dea cu suspendare si dupa aceea e liber sa si continue drumul . de atunci au trecut 3 sap si nu stiu nimic de el am angajat un avocat si mi a spus k este arestat p un mandat d depou si k acest mandat tine 21 de zile ..si pana nu se termina mandatul u are c sa mi spuna si nici sotul meu nu are voie la tel si scrisori in aceste zile ...astazi s au facut 21 de zile si tot nu am primit nici un ras . avocatul spune k o sa l duca luni la tribunal si o sa vedem c se intampla . da eu nu am incredere in el k de 3 sap observ k ma amana dupa o zi p alta ..pana acum mi a spus k o sa intre el personal la el ..k o sa l lase sa dea tel si ,ulte altele ..dar nimik din ce a spus nu a facut ..nu stiu c sa fac ..dati mi va rog un sfat c credeti k sa inta,plat sau se va intampla ma gadeam k daca nu aflu nici luni nmik sa ma duc dupa el dar nu cunosc limba si nu stiu daca o sa pot intra la el daca o sa ma lase
va recomand sa apelati la reprezentant›a consulară a Romaniei din Germania, care va poate oferi anumite informatii despre cum trebuie sa procedati. Sotul dvs. are dreptul la asistenta juridica si la un interpret care sa-i explice masurile luate impotriva acestuia. De asemenea poate lua legatura cu dvs.(are acest drept)
am sunat peste tot am sunt la ambasada acum 3 sap mi au spus sa astept k ma vor suna ei ..astept degeba avocatul l am platit cu 500 de euro degeaba nu imi spune nimic decat k este pe un ,andat de depou de 21 de zile si cat este p acest mandat nu poate face nimik astazi in mod normal sa terminat mandatul sunt curioasa sa vad ce imi va mai spune acum luni avocatul ..i mod normal lui ar trebuii sa l judece si sa i dea cu suspendare dupa spusele avocatului da stiu eu c sa mai zic ..
buna seara ..stie cineva cum este regi,ul la jva ulm in germania sotul meu este aresttat acolo de 1 luna d zile si nu stiu nimik d el nu l au lasat sa sa cotacteze ..as vrea sa gasesc p cnv sa mi faca o programare pt vizita ..credeti k o sa ma primeasca ..or sa ma lase ..va rog din suflet sa mi spuneti daca stiti
Rugati un traducator de limba germana sa va faca in germana o cerere de grefa ca sa puteti sa il vizitati.
Consulat nu aveti in orice oras.
Motivele retinerii sau arestarii se comunica in limba romana si el stie motivele.
Ce s-a intamplat pana la urma si eu sunt intr-o situatie asemanatoare.

Alte discuții în legătură

Furt din magazin germania ContSters211056 ContSters211056 Un prieten a fost prins in Germania ca a furat dintr-un magazin de haine impreuna cu un alt baiat. Momentan este inchis in Germania, dar nu stiu pentru cat ... (vezi toată discuția)
Arestul preventiv in germania gaby_twysty gaby_twysty mai intai am sa fac o introducere: in 2005 am fost in germania si am cumparat o masina,p care ulterior in 2006 am vanduto si am plecat sa cumpar alta . ajuns ... (vezi toată discuția)
Cecuri bancare ContSters200616 ContSters200616 Buna ziua,as vrea in primul rand sa multumesc intregii echipe de avocati sau viitori avocati de pe acest site care isi dau interesul sa citeasca si sa raspunda ... (vezi toată discuția)