Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... varsta pentru casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

varsta pentru casatorie

am o prietena de 16 ani eu am 27 ani ma pot casatori cu ea?
da
Varsta legala pentru casatorie
Legea impune varsta minima pentru casatorie, de 18 ani impliniti pentru barbat si 16 ani impliniti pentru femeie. Femeia care nu a implinit varsta de 16 ani se poate casatori pe baza unei dispense eliberate de presedintele consiliului judetean in a carui raza domiciliaza femeia, respectiv, a primarului
Art. 4 din Codul Familiei prevede urmatoarele:

Vârsta minima de casatorie este de optsprezece ani.
Pentru motive temeinice, minorul care a implinit vârsta de saisprezece ani se poate casatori in temeiul unui aviz medical, cu incuviintarea parintilor sai, ori, dupa caz, a tutorelui si cu autorizarea Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului in a carei raza teritoriala isi are domiciliul.
(...).
luiza2008, utilizator
nu imi trebuie acordul scris al parintilor ca sa ma casatoresc cu ia chear daca are 16 ani.sau ce acte imi trebuie?
Daca prietena ta are 16 ani impliniti,va puteti casatorii fara a cere nici o dispensa,daca nu are varsta, trebuie sa ceri o dispensa ,de regula la primarie se face cererea...Casa de Piatra !!!