Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... calomnie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

calomnie

As dori sa stiu ce solutie legala am in cazul in care ,in mod repetat, o colega de serviciu imi aduce diverse acuzatii de natura personala ,cu conotatii sexuale , producandu-mi prejudicii de imagine.Mentionez ca nu doar familia mea are de suferit, ci si alte persoane , iar o discutie cu seful nostru nu a dus la nici un rezultat : concluzia acestuia ca ,,e proasta de gura si n-ai ce sa-i faci'' lasandu-ma fara replica.
Depuneti o plangere pentru insulta si calomnie impotriva colegei dvs, la politie sau parchet.
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Prieteni, nu e vorba despre studii juridice doar, ci de a fi pus la curent cu legislatia.
Momentan nu mai pot fi solutionate plangerile pentru insulta si calomnie, cele 2 infractiuni fiind dezincriminate.
Solutia ca va ramane, @enache ramona, este o actiune la instanta civila, si , desigur ca va trebui sa faceti dovada prejudiciului suferit, intrucat altfel nu veti putea sa va faceti dreptate.
Intr-adevar insulta si calomnia sunt dezincriminate existand in acest sens decizia nr.8/2010 a ICCJ in care s-a hotarat ca cele 2 infractiuni nu trebuie reincriminate.Decizia Curtii Constitutionale din 18 ianuarie 2007 prin care s-a decis neconstitutionalitatea abrogarii art.205,206 si 207 CP nu inseamna ca insulta si calomnia au fost reincriminate.Dvs puteti sa va adresati instantei civile cu o actiune in raspundere delictuala,demonstrand prejudiciul cauzat de acuzatiile calomnioase.