Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... probleme demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

probleme demisie

sunt in concediu de cresterea copilului pana in iulie si miam depus la firma acum o saptamana demisia scrisa de mana ca dupa terminarea concediului nu ma mai intorc. acum miam gasit de lucru la o alta firma si vrea sa ma angajeze marti. cum trebuie sa procedez cu fosta firma? si daca lucrez in concediu de cresterea copilului cat este stimulentul care se da? sa merg la fosta firma si sami anulez demisia si sa comppletez alta cu ziua de marti ca atunci vrea sa ma angajeze noua firma?
1. Mergeti la actualul angajator si solicitati incetarea c.i.m. cu acordul partilor incepand cu data de marti ... exista aceasta posibilitate, chiar daca v-ati depus demisia.

2. Stimulentul este de 100 lei daca va reintoarceti la serviciu, daca copilul s-a nascut inainte de 01.01.2011 si 500 lei daca s-a nascut dupa aceasta data.

3. Tot cu marti incheiati si noul c.i.m. daca v-ati hotarat sa renuntati la CCC.
Salariatul poate solicita incetarea CIM fara sa inceteze suspendarea CIM pentru cresterea copilului? Ce dovada ar trebui sa solicite vechiul angajator privind incetarea CCC? Cine suporta stimulentul daca se renunta la CCC inainte de a se termina? :stunned:
1. Amandoua se pot solicita prin aceeasi cerere (atat incetarea suspendarii, cat si incetarea c.i.m.).

2. Decizia de incetare a suspendarii, precum si o decizie de la AJPS de incetare a CCC.

3. Stimulentul este suportat de catre stat si nu de catre angajator.
Multumesc pentru raspuns.:">
buna ,am fost la firma si am cerut demisia cu data de 15.06 si mi sa raspuns ca nu imi accepta cererea decat in data de 16.07 data la care imi ia sfarsit concediul pentru ingrijirea copilului,e posibil sa imi fie refuzata inregistrarea cererii?