Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Schimbare loc de munca in timpul CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Schimbare loc de munca in timpul CCC

Buna ziua. Sunt in concediu de crestere al copilului pana in octombrie 2015 (am optat pentru 2 ani). Mi-am gasit alt loc de munca si as dori sa imi spuneti pasii pe care trebuie sa ii urmez. Banuiesc, nu stiu daca este corect, ca va trebui sa depun o cerere de demisie la angajatorul actual.
1. Trebuie sa ma intorc sa lucrez cateva zile la fostul angajator pana sa imi dau demisia? (Asa mi-a spus o persoana?!?)
2. Ma pot angaja imediat la alt loc de munca?
3. Mai beneficiez de stimulentul de 500 lei pana implineste copilul 2 ani, daca schimb locul de munca?
Va multumesc anticipat.
1. - Faceti o cerere catre actualul angajator prin care soliitati incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
- Prin aceeasi cerere solicitati, cu aceeasi data, incetarea CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) sau faceti o notificare de demisie (dar in acest caz trebuie sa lucarti prerioada de preaviz prevazuta in CIM in ca z de demisie).

2. - Apoi incheiati CIM cu noul angajator.
- In aceasta situatie anunatati AJPIS in scris a ati reluat activitatea si solicitati stimulentul de insertie (atasati o copie dupa noul CIM).

3. Veti beneficia de stimulentul de insertie pana implineste copilul 2 ani indiferent la care angajator lucrati.

EmiliaIoana a scris:

....
2. Ma pot angaja imediat la alt loc de munca?

Depinde de modul cum se va incheia raportul de munca.

La incetarea c.i.m. cu acordul partilor exista riscul ca angajatorul sa nu fie de acord cu solicitarea dvs. sau cu data propusa de dvs pentru incetarea c.i.m.

La incetarea c.i.m. prin demisie se poate efectua sau nu preaviz.
Bună ziua,
Momentan sunt Ccc si doresc sa ma angajez in alt loc, copilul are 7 luni!
O sa pot beneficia de Ccc in continuare pana la vârsta de 2 ani?
Da, insa sunt mai mulkti pasi de efcetuat :
- incetare c.i.m. vechi
- incheiere c.i.m. nou
- suspendare c.i.m. nou