avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Schimbare loc de munca in timpul CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Schimbare loc de munca in timpul CCC

Buna ziua. Sunt in concediu de crestere al copilului pana in octombrie 2015 (am optat pentru 2 ani). Mi-am gasit alt loc de munca si as dori sa imi spuneti pasii pe care trebuie sa ii urmez. Banuiesc, nu stiu daca este corect, ca va trebui sa depun o cerere de demisie la angajatorul actual.
1. Trebuie sa ma intorc sa lucrez cateva zile la fostul angajator pana sa imi dau demisia? (Asa mi-a spus o persoana?!?)
2. Ma pot angaja imediat la alt loc de munca?
3. Mai beneficiez de stimulentul de 500 lei pana implineste copilul 2 ani, daca schimb locul de munca?
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:40, 24 Iunie 2024
1. - Faceti o cerere catre actualul angajator prin care soliitati incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
- Prin aceeasi cerere solicitati, cu aceeasi data, incetarea CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii) sau faceti o notificare de demisie (dar in acest caz trebuie sa lucarti prerioada de preaviz prevazuta in CIM in ca z de demisie).

2. - Apoi incheiati CIM cu noul angajator.
- In aceasta situatie anunatati AJPIS in scris a ati reluat activitatea si solicitati stimulentul de insertie (atasati o copie dupa noul CIM).

3. Veti beneficia de stimulentul de insertie pana implineste copilul 2 ani indiferent la care angajator lucrati.



EmiliaIoana a scris:

....
2. Ma pot angaja imediat la alt loc de munca?
...


Depinde de modul cum se va incheia raportul de munca.

La incetarea c.i.m. cu acordul partilor exista riscul ca angajatorul sa nu fie de acord cu solicitarea dvs. sau cu data propusa de dvs pentru incetarea c.i.m.

La incetarea c.i.m. prin demisie se poate efectua sau nu preaviz.
Bună ziua,
Momentan sunt Ccc si doresc sa ma angajez in alt loc, copilul are 7 luni!
O sa pot beneficia de Ccc in continuare pana la vârsta de 2 ani?
Da, insa sunt mai mulkti pasi de efcetuat :
- incetare c.i.m. vechi
- incheiere c.i.m. nou
- suspendare c.i.m. nou

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie din concediu de crestere copil dobrealina23 dobrealina23 Eu sunt in concediu de crestere copil incepand cu 1.01.2014. Din 1.03.2014 doresc sa ma angajez la o alta firma. Cum procedez cu firma la care sunt in prezent? ... (vezi toată discuția)
Pot obtine stimulentul de insertie? gabriellafk gabriellafk Buna ziua, sunt in CCC (de doi ani) pana pe 13.05.2014 si am mai multe neclaritati. Tatal copilului va intra in CCC pentru o luna de pe 17.02.14 iar eu ma voi ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie dupa intreruperea ccc Ale2784 Ale2784 Buna ziua! Sunt in concediu de maternitate pentru doi ani si vreau sa ma intorc la munca mai repede cu 6 luni (fetita mea are 1 an si 6 luni) doar ca nu la ... (vezi toată discuția)