Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale retragere administratori
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

retragere administratori

In cazul unui SA cu obligatia de a avea 3 administratori, s-a convocat AGA pentru ca 2 dintre acestia se retrag si vor fi inlocuiti cu alti 2. Exista niste cerinte speciale legate de procedura (nr actionari prezenti, % de voturi exprimate cu care trebuie alesi)? Sau pur si simplu AGA aproba retragerea a lor si voteaza numirea in CA a altor 2?
Pai ce scrie in actele contitutive ale SA-ului?
generalitati: alegerea si revocarea se face doar de AGA; AGA care se poate convoca la 15 zile
Nimic de procente? Atunci se aplica prevederile legii 31 din 1990 cu modificarile si completarile ulterioare.
dat fiind ca este o AGA extraordinara care se tine cu prezenta a 3/4 din actionari si deciziile se considera luate cu votul a 1/2 din actionari se poate valida retragerea a doi membrii CA si numirea altor 2?
Din moment ce AGAE a fost legal intrunita, votul a respectat procentu, amintit si de dumneavoastra, si nu exista restrictii pentru ca o AGAE sa decida in acesta tema, atunci nu vad de ce sa nu considerati valida hotararea?