avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... arestat in elvetia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

arestat in elvetia

am un prieten arestat in elvetia,banuiesc ca pentru furt de metale grele.politia din elvetia a contactat familia,dar nu au dat niciun detaliu,au spus doar ca este retinut si ca are dreptul la corespondenta.as vrea sa stiu daca putem afla mai multe detalii si eventuala pedeapsa la care este pasibil.mentionez ca este la prima abatere.


Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:15, 13 Iunie 2011
maryus_dbo a scris:

am un prieten arestat in elvetia,banuiesc ca pentru furt de metale grele.politia din elvetia a contactat familia,dar nu au dat niciun detaliu,au spus doar ca este retinut si ca are dreptul la corespondenta.as vrea sa stiu daca putem afla mai multe detalii si eventuala pedeapsa la care este pasibil.mentionez ca este la prima abatere.


Persoana respectiva nu e la prima abatere ci la a 2-a. Prima e ca are cetatenie romana. Stiu ca nu scrie asta oficial in nici o lege dar e ceva de care trebuie tinut cont cand isi va face apararea.


Incercati sa luati legatura cu avocatul din oficiu pentru a va lamuri.Si persoana arestata se poate informa de la avocatul din oficiu.Fiecare stat are anumite limite de pedeapsa si o practica judiciara aparte.
si cum pot lua legatura cu avocatul daca el nu are dreptul nici la telefon.dupa parerea dumneavoastra ce se poate intampla cu el?
El are dreptul de a adresa o cerere organului judiciar prin care sa ceara numarul de telefon al avocatului din oficiu.Acest drept nu ii poate fi refuzat.

Nu sunt convins ca nu are dreptul de a da telefon.Daca in Romania exista dreptul de a da telefon, in Elvetia nu poate fi interzis acest drept...
Este foarte posibil ca in mod provizoriu sa ii fie limitat acest drept in interesul urmaririi penale, adica interdictia sa vizeze contactul cu exteriorul pentru a nu se infuienta ancheta penala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salut maryus_dbo maryus_dbo am un prieten arestat in elvetia,banuiesc ca pentru furt de metale grele.politia din elvetia a contactat familia,dar nu au dat niciun detaliu,au spus doar ca ... (vezi toată discuția)
Incalcare interdictie in elvetia marinapopescu4443 marinapopescu4443 Buna seara! Va rog frumos sa ma ajutati cu informatii in legatura cu incalcarea unei interdictii de intrare in Elvetia. Am un prieten care este plecat in ... (vezi toată discuția)
Furt - elvetia Mihai_alexandru Mihai_alexandru Am un amic de la care fac cumparaturi in materie de produse vestimentare, este roman de origine si isi desfasoara activitatea prin Europa,Recent l au prins l a ... (vezi toată discuția)