Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general D112 NU POT SA O COMPLETEZ
Discuție deschisă în Contabilitate în general

D112 NU POT SA O COMPLETEZ

Nu pot completa D112 pentru luna mai.Nu pot(nu se inregistreaza la perioada=05=)si de aici nu pot completa nr.de zile si ore efectiv lucrate,de ce? O TRANSMIT DE LA INCEPUT ,IAR D300 DIN NOV.2010.MULTUMESC
D-l Georgiu,, nu v-a raspuns nimeni de luni 13 06 2011 ? Cum ati rezolvat-o? Vedeti ca s-a schimbat si versiunea declaratiei 112 si ultima este cu nr.10 ..pe care trebuie sa o descarcati de pe siteul ANAF,,, si apoi se face preluarea din luna precedenta prin afisarea decl pe 04 ,se merge la bara de sus la document clic pe el, clic pe forms , clic pe export data.. apoi clic pe desktop,, 2 clic pe 112... si clic pe save... asa cum apare scrisa la file name.pe firma aleasa si cu data xml... Apoi se inchide de sus la x si va apare in fisiere cu data xml..
Apoi se da 2 clic pe versiunea cea noua -respectiv nr.10 pe care ati salvat-o anterior si care este necompletata. Si din nou clic sus pe document , clic pe forms, si acum clic pe IMPORT DATA,, si iar clic pe desktop si 2 clic pe 112 si se selecteaza firma pe care o prelucrati,, clic pe select,,, si apare declaratia tot pe luna 04, cu toate datele , si incepem modificarile,, punem luna 05,,, si in continuare adaugam sau stergem salariati,,, modificam unde e cazul,,, pentru cei care au zile lipsa si salarii mai mici... daca au concedii medicale,,, si dupa ce validam si semam gata putem sa transmitem... . Atentie ca dupa validare daca ati mai descoperit ceva erori de corectat trebuie anulata semnatura si dati clic dreapta pe semnatura si clic pe clear signature... si abia acum se pot face iar modificari,corecturi,,, si din nou validare si semnatura...
Si pentru luna iunie sa zicem ca nu se mai modifica versiunea nr.10,,, va trebui sa se copieze d 112 din luna mai...dar in alt mod nu ca mai sus... Eu va sfatuiesc sa va ajute si cineva care se pricepe mai bine la tehnica asta cu d 112 ca e destul de complicata pana va obisnuiti... La D 300 e altfel,, mai simplu ,pui luna 05 si cifrele arefente si ,restul ce nu corespunde se sterge si gata...
Succes ///